Kendiliğinden yerleşen betonların yüksek sıcaklık etkisinde bazı fiziksel ve mekanik özelikleri ile renk değişiminin incelenmesi
Investigation of some physical, mechanical properties and color change of self-compacting concrete exposed to high temperatures
- Tez No: 348383
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU, YRD. DOÇ. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışma kapsamında kendiliğinden yerleşen betonların yüksek sıcaklık etkisinde bazı mekanik, fiziksel özelikleri ve renk değişimleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada CEM I 42,5 R ve CEM II 42,5 (B-M)(P-L) L N tip çimento ile 0,35, 0,40 ve 0,45 su/çimento oranınında beton numuneler üretilmiştir. Üretilen beton numunelere sıcaklık uygulaması öncesi ve sonrası CIE Lab renk uzayına göre renkölçer ve fotoğraf makinesi ile görüntüleme yaparak renk ölçümü gerçekleştirilmiştir. Ayrıca basınç dayanımı, ? Havada ve suda soğutulan numuneler incelendiğinde ?E değerinin sıcaklıkla artış gösterdiği ancak bu artış 400°C`de belirginleşmiştir. 800°C`ye çıkıldıkça ?E (renk değişimi) değerlerinde tekrar azalma görülmektedir. Havada ve suda soğutulan numuneler için ölçülen ?C (renk yoğunluğu değişimi) ve ?H (renk tonu değişimi) değerleri farklı olmasına rağmen sıcaklığa bağlı olarak değişimleri paralellik göstermektedir. D65 ışık kaynağı ve 45° ölçüm açısı baz alınarak renkölçer ve fotoğraf makinesi ile alınan ölçümler karşılaştırıldığında fotoğraf makinesinin belli bir güven aralığında renk tespiti işleminde kullanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, influence of high temperature on some physical and mechanical properties, along with color change of self-compacting concrete were investigated. In the work, concrete specimens using CEM I 42,5 R and CEM II 42,5 (B-M) (P-L) L N type cements with water to cement ratios of 0,35, 0,40 and 0,45 were produced. Color measurements using CIE Lab color space based colormeter and photograph machine were obtained on specimens before and after temperature application. Additionally, compressive strength, ultrasound transmit velocity, mass loss and capillarity measurements were performed. Based on a close examination, what can be seen is that ?E increases as the temperature increases, however, the increase becomes discernible at 400°C. ?E starts to decline as getting closer to 800oC. Although the measured value of ?C and ?H for specimens cooled in air and water are different, their change depending on temperature are quite similar. When measurements taken with colormeter and photograph machine with basis of D65 illumination and 45° measurement angle were compared, it can be concluded that the photograph machine would be used to measure the color of concrete reliably.