Yersiniosis hastalığından korunmanın yeni yolu: Canlı aşı
New protection way against yersiniosis disease: Live vaccine
  1. Tez No: 348382
  2. Yazar: ÜMİT ÇAĞLAR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, TUBİTAK 110O886 nolu projeden elde edilen aroA ve aroC mutant Yersinia ruckeri aşısının aşılama yöntemleri ile etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aşı gökkuşağı alabalıklarına enjeksiyon, immersiyon ve yemleme yöntemleri ile uygulanmıştır. Enjeksiyon yöntemi 1,1x10^4 CFU/0,1 ml mutant Y. ruckeri şeklinde intraperitonal yolla uygulanmış. İmmersiyon yöntemi 3 ayrı yoğunluktaki (1,1x10^7, 10^5 ve 10^3CFU)/ml mutant Y. ruckeri ile 1 saat banyo yaptırılarak uygulanmıştır. Yemleme yöntemi 1,1x10^7, 10^5 ve 10^3CFU mutant Y. ruckeri/gram pelet yem ile günde 2 defa 5 gün yemlenerek uygulanmıştır. İlk aşılamadan 21 gün sonra balıklara 1,1x10^5 CFU/balık wild tip Y. ruckeri ip olarak verilmiştir. Enfeksiyondan 30 gün sonra göreceli korunma oranı değerleri enjeksiyon yöntemi için %100, immersiyon yöntemi için %98 ve yemleme yöntemi için %97,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of aroA and aroC mutant Yersinia ruckeri vaccine developed by TUBİTAK Project (Project no: 110O886) was determined with different vaccination methods. Fish were vaccinated by injection, immersion and oral with feed. Fish were vaccinated with Yersinia ruckeri mutant Y. ruckeri (1,1 x10^4 CFU/0,1 ml) by intraperitonal injection. The immersion vaccination was applied 3 different concentrations (1.1x10^7, 10^5 and 10^3CFU/ml) of mutant Y. ruckeri with 1 hour bath. The oral vaccination was applied 1.1x10^7, 10^5 and 10^3CFU mutant Y. ruckeri/gram feed for 5 days two times a day. After 21 days of post-vaccination, all fish were challenged with 1.1x10^5 CFU/fish wild type Y. ruckeri by intraperitoneal injection. After 30 days of post-challenge relative percentage survival value was calculated for injection, immersion and oral methods 100%, 98% and 97.7% respectively.