Çanakkale ili ve Edremit körfezi kıyılarının sığ sularında (0,5 - 1 m) bulunan Prosobranchıa (Mollusca: Gastropoda) türleri ve ekolojileri
Prosobranchia (Mollusca: Gastropoda) species found at the coastal waters (0,5 - 1 m) of Canakkale province and Edremit bay and their ecology
- Tez No: 348397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma Çanakkale İli ve Edremit Körfezi kıyılarından seçilen 8 farklı istasyonda Kasım 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Mevsimsel olarak yapılan bu çalışmanın amacı, seçilen istasyonların sığ sularındaki Prosobranchia (Mollusca) Gastropodların dağılımlarını ve ekolojilerini belirlemektir. Toplam, 36 tür ve 3333 birey elde edilmiştir. 29 tür ve 773 birey sayısı ile Ayvalık, en yüksek tür ve birey sayısına sahip istasyon olmuştur. En az tür ve birey sayısına sahip istasyon ise 15 tür ve 220 birey sayısı ile Altınoluk?tur. Çalışmada, Bittium reticulatum, 444 birey ile en fazla rastlanan tür olup, Alvania discors, Cerithiopsis pulvis, Clanculus corallinus, Galeodea echinophora, Mitrella scripta birer bireyle en az rastlanan türlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at different eight stations choosen in the Dardanelles and Edremit Bay between November 2011 and June 2012. The purpose of this study was to present, the distribution and ecology of Prosobranchia (Mollusca), species at shallow waters of the study area. A total of 36 species and 3333 individuals was recorded. The highest number of species and individual is at Ayvalik station with a number of 29 species and 773 individual, and the lowest number of species and specimens was recorded in Altinoluk with a number of 15 and 220, respectively. Yet, Bittium reticulatum is the most common species with 444 number of individuals and Alvania discors, Cerithiopsis pulvis, Clanculus corallinus, Galeodea echinophora, Scripta Mitrella are the least common type of species with a one individual for each one.