Ruminant beslemede kullanılan bazı yemlerin in vivo ve in vitro sindirebilirlikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between in vivo and in vitro digestibilities of some feeds using in ruminant nutrition
- Tez No: 34844
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yetiştirilen bazı ruminant yemlerinin“in vivo”ve“in vitro”yöntemleri kullanmak suretiyle organik madde ve kuru madde sindirilebilirliklerini, bunlar arasındaki ilişkileri ve yemlerin metabolik enerji değerlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.“in vivo”yöntem (naylon torba yöntemi) ve“in vitro”yöntemler (kesif yemler yöntemi vesellülaz yöntemi) uygulanarak, kaba yemler (yonca kuru otu ve buğday samanı) 48 saat, kesif yemler 24 saat inkübasyona bırakılmış olup,“in vitro”yöntemlerde sentetik enzim olarak Trichoderma viride (Sigma C 2274) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the Organic tetter and Dry Matter Digestibilities, Metabolizable Energy Values of some ruminant feeds and the relations within them by using“in vivo”and“in vitro”methods. The“in vivo”method (the nylon bag method) and the“in vitro”methods (cellulase and concentrate feed methods) were applied by an incubation duration of 48 tours for roughages and 24 hours for concentrates and the Trichoderma viride enzyme (Sigma C 2274) was used as synthetical enzyme in the application of the“in vitro”medhod.