Mikrodalga ekstraksiyon yöntemiyle Zonguldak kömürünün N-metil-2-prolidon(NMP) içindeki çözünürlüğünün araştırılması
The investigation to solubility of Zonguldak coal in N-methyl-2-pyyrolidone(NMP) with microwave extraction method
- Tez No: 348487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN GÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Türk kömürü olan Zonguldak Üzülmez kömürü mikrodalga enerji kullanarak, N-metil-2-prolidon (NMP) çözücüsü ile ekstrakte edilmiş ve mikrodalga enerjinin ekstraksiyon verimi ve külsüz kömür üretimindeki etkisi araştırılmıştır. Ekstraksiyon verimi çözücü/kömür oranına, sıcaklığa ve zamana bağlı olarak değişiklik göstermiştir. 280 0C? de NMP ile yapılan deneylerde %44.1 ekstraksiyon verimi elde edilmiştir. Çözücü olarak ayrıca NMP içerisine eklenen 1-metilnaftalin, tetralin, etanol ve metanol miktarlarının verim üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the extraction of Zonguldak-Üzülmez which is Turkish coal were performed using microwave with N-Methyl-2-pyrrolidone as solvent and the effect of microwave heating on the extraction yield and producing ash-free coal was investigated. The extraction yield of coal was found dependent on solvent/coal rate, temperature and time. In the experiments, when temperature 280 °C, the extraction yield found %44.1 using N-methyl-2-pyrrolidone as a solvent. Also the amount of 1-methyl naphthalene, tetralin, ethanol and methanol added in NMP, and then they were used as a solvent in this study.