Alkali tuzlarıyla katkılı katı karşı elektrot filmlerinin sol-jel tekniği ile hazırlanması ve incelenmesi
Preparation and characterization of alkali salts doped solid counter electrode films by sol-gel technique
  1. Tez No: 348488
  2. Yazar: GÜLSÜM ESRA KUZDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Karşı elektrot olarak kullanılan iyon depolama tabakaları günümüzde güneş panelleri, otomotiv endüstrisi, mimari ve diğer optoelektronik cihazlar gibi çeşitli alanlarda tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle elektrokromik aletlerde iyon depolama tabakaları ön plana çıkmaya başlamıştır. Akıllı camlarda, iyon depolama tabakası oldukça önemli bir bileşendir. Bu sistemde, iyon depolama tabakası yük dengesini sağlar. Bu tabakaların yük yoğunlukları olabildiğince yüksek olmalıdır. Bu nedenle, araştırmacılar birçok farklı bileşimli filmler geliştirmeye yönelmişlerdir. Bu çalışmada karşı elektrot olarak kullanılmak üzere değişik oranlarda seryum tuzu, titanyum ve zirkonyum alkoksitleri, katalizör olarak HCl, lityum tuzu ve farklı çözücü çeşitleri kullanılarak karşı elektrot filmleri hazırlanmıştır. Daha sonra bu filmlerin akıllı cam teknolojisinde karşı elektrot olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla hazırlanan iyon depolama tabakalarının beklenen özellikleri sağlayıp sağlamadığı sistematik olarak araştırılmıştır. Hazırlanan bu elektrolitler uygun tekniklerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the ion storage layers have been preferred as a counter electrode in various fields such as sun panels, automotive industry, architecture and other electrooptical devices. In particular, ion storage layers are outstanding in the electrochromic devices. In smart windows, ion storage layers are an important component. Ion storage layer provide charge balance in the system. This layer?s charge density must be as high as possible. For this reason, researchers tend to develop lots of films with different compositions. In this study, the counter electrode films were prepared by different amount of cerium salt, titanium and zirconium alkoxides, HCl as a catalyst, lithium salt and solvent variations to be used as counter electrode in the smart windows. Afterwards, the useability of these films in the smart window technology as counter electrode was investigated. The ion storage layers which were prepared for this purpose were investigated systematically whether they could provide expected characteristics or not. The layers were characterized by appropriate physical techniques.