Dalga alanı hesaplama yöntemleri
Methods for wave field computation
- Tez No: 34849
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
m ABSTRACT Masters Thesis METHODS FOR WAm FIELD COMPUTATION Setma COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geophysical Engineering Supervisor: Prof Dr. Turan KAYIRAN 1994, Page: 78 Jury: Prof Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. Özer KENAR Prof Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR In two-dimensional media, seismic section is a function of x and t. Inteipretation of seismic section, which has been processed, is a rather difficult step. Li this view the calculated wave field for various models can be used to do the best intepretation. The wave field computation methods for two-dimensional heterogeneous media may be classified into two groups, namely analytical and numerical methods. Analytical methods yield acceptable results for horizontal or nearly horizontal smooth subsurfaces. But they do not produce good results in models with complex subsurfaces and in strongly heterogeneous regions. Analytical methods lead to computation of phases of simple types of diffracted and reflected waves. Hence, at greater distances from the sources of the primary and secondery waves ( at weak heterogeneous regions ) their sensitivity lessens due to increase in the calculation time and numerical dispersion effect. These specifications should be examined carefully and the best method appropriate to the model must be chosen among the avaible methods. However, for all cases, it is difficult to find a method which is appropriate to the model. Therefore, the proposed“ Hybrid Method ”is a combination of analytical and numerical methods, which applied in their effectivebölgelerde uygulanması ile“ Melez ( Hybrid ) ”bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem analitik ve sayısal yöntemlerin birleşimidir. Yöntemin ana özelliği, dalga alanı hesabı ve dalga yayılımı olmak üzere iki ayrı işleme bölünmesi ve her bir işlem için uygun hesaplama yönteminin kullanılmasıdır. Bu tez çalışmasında; çeşitli modeller için analitik yöntemlerden, Kirchhoff integralinin kısa dalga boylu veya yüksek frekans asimtotik çözümü olan Değiştirilmiş Işın Yöntemi ( MRS ), sayısal yöntemlerden Sonlu Farklar Yöntemi ( FDM ) ve ikisinin birleşimi olan Melez Yöntem tanıtılmaktadır. Uygulamalar sonucunda çeşitli modeller için FDM ve MRS ile süreksizlik yüzeyine çok yalan bir düzlemde hesaplanan dalga alanı kesitlerinde; i ) yatay süreksizlik yüzeylerinden gelen yansımalar ikisinde de çok iyi görülmektedir, ii ) eğimli yüzeylerden gelen yansımalar FDM kesitlerinde net olarak görülmekte, MRS kesitlerinde ise eğimli yüzeylere ait uç noktalardaki saçılmalar daha etkin görülmekte ve süreklilik saçılma dalgalarıyla sağlanmaktadır. Süreksizlik yüzeyinden oldukça yukarıdaki bir düzlemde; i ) FDM ile hesaplanan dalga alanı kesitlerinde dispersiyon olayının etkisinden dolayı dalgacık genişlemekte ve kesitleri oldukça bozmaktadır. Hatta büyük açılı modellerde olaylar ayırt bile edilememektedir, ii ) MRS ve Melez Yöntem kesitlerinde yatay süreksizlik yüzeylerinden gelen yansımalar net olarak görülmekte, eğimli yüzeylerden gelen yansımalar ise Melez Yöntem kesitlerinde MRS kesitlerine göre çok daha iyi izlenebilmektedir. Bu fark açılar büyüdükçe daha da belirginleşmektedir. Açısal olarak modellere bakıldığında, p = 45° den büyük açılı modellerde FDM kesitinde dispersiyon olayı oldukça etkin hale gelmekte, hesaplanan dalga alanındaki dağılmalar artmaktadır. Bu olumsuzluklar az da olsa Melez Yöntemi de etkilemektedir. Bütün kesitlerde saçılmalar biraz daha etkin hale gelmektedir, p = 45° den küçük açılı modellerde üç yöntem de daha iyi sonuçlar vermektedirler. Bu modellere ait tüm dalga alam kesitleri incelendiğinde süreksizlik yüzeyine yakın bir düzlemde en iyi sonucu FDM, uzaktaki bir düzlemde ise en iyi sonucu Melez Yöntem vermektedir. Ayrıca her iki yöntem de tam dalga alanım vermektedirler. Yöntemlerle ilgili uygulamalarda ikincil dalga alam hesaplanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Sonlu Farklar Yöntemi ( FDM ), Değiştirilmiş Işın Yöntemi ( MRS ), Melez Yöntem, Drincil dalga alam
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis METHODS FOR WAm FIELD COMPUTATION Setma COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geophysical Engineering Supervisor: Prof Dr. Turan KAYIRAN 1994, Page: 78 Jury: Prof Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. Özer KENAR Prof Dr. Ahmet Tuğrul BAŞOKUR In two-dimensional media, seismic section is a function of x and t. Inteipretation of seismic section, which has been processed, is a rather difficult step. Li this view the calculated wave field for various models can be used to do the best intepretation. The wave field computation methods for two-dimensional heterogeneous media may be classified into two groups, namely analytical and numerical methods. Analytical methods yield acceptable results for horizontal or nearly horizontal smooth subsurfaces. But they do not produce good results in models with complex subsurfaces and in strongly heterogeneous regions. Analytical methods lead to computation of phases of simple types of diffracted and reflected waves. Hence, at greater distances from the sources of the primary and secondery waves ( at weak heterogeneous regions ) their sensitivity lessens due to increase in the calculation time and numerical dispersion effect. These specifications should be examined carefully and the best method appropriate to the model must be chosen among the avaible methods. However, for all cases, it is difficult to find a method which is appropriate to the model. Therefore, the proposed“ Hybrid Method ”is a combination of analytical and numerical methods, which applied in their effectiveIV regions. The main property of method is divide wave scattering and the wave propagation and is the description of each process by the appropriate method. In this thesis, asymptotic solution of the Kirchhoff integration for high frequency known as Modified Ray Method ( MRS )and Finite Difference Method ( FDM ) are selected among the analytical and numerical methods, respectively. Thus, the composition of these methods is intrudused and it is referred as“ the Hybrid Method ”. As a result of applications of various models for wavefield section calculated at a plane very close to the discontinuity with FDM and MRS; i ) reflections arriving from the horizontal discontinuity surfaces are represented very well in both methods; ii ) reflections arriving from the dipping surfaces are clear at FDM sections, but diffractions are seen at end points of dipping surfaces rather dominant in MRS section and continuation is maintained by diffracted waves. On a plane far above the discontinuity surface; i ) wavelet widens due to the dispersion effect calculated with FDM in wavefield sections and this rather deterioriates the sections. Even, models can not be distinguished from each other in large angled models; ii ) reflections arriving from the horizontal surfaces can be clearly seen in MRS and Hybrid Method sections; whereas reflections arriving from the dipping surfaces are better monitored in Hybrid Method sections than that of the MRS sections. This contrast becomes prominent as the angles widens. When the models viewed with respect to the angles; angles greater than p = 45°, dispersion becomes dominant and scattering increases in FDM section. These disadvantageous, though small, effect Hybrid Method. In all of the sections, dispersions a little bit more becomes effective. These three methods produce good results for the models constructed at angles smaller than p = 45°. The examination of the sections show that the best results are prodused by FDM for a plane close to the discontinuity and Hybrid Method for a plane far away from the o^samtinuity. Additionally, these two methods give complete wave field. The secondary wave field is computed and some applications are presented. KEY WORDS : Finite Difference Method ( FDM ), Modified Ray Scheme ( MRS ), Hybrid Method, Secondary wave field.