Kalecik ilçesinde gezginci arıcıların sorunları ve arıcılıkta yararlanılan bilgi kaynakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 34850
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALECİK İLÇESİNDE GEZGİNCİ ARICILARIN SORUNLARI VE ARICILIKTA YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hacer ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: ProtDr.Hasan TATLIDİL 1994, Sayfa: 131 Jüri : Prof.Dr.Hasan TATLIDİL Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN Doç.Dr.Çetin FIRATLI Bu araştırma, Ankara'nın Kalecik İlçesinde yürütülmüştür. Araştırmada, gezginci ve yerleşik arıcıların sosyo-ekonomik nitelikleri, haberleşme davranışları, arıcılık konusunda yararlandıkları bilgi kaynaklan ve teknik arıcılığa ilişkin bilgi düzeyleri yönünden ortak özellikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gezginci arıcılar daha genç, daha yüksek eğitim düzeyine, daha yüksek arıcılık gelirine, daha küçük işletme arazisine sahip olan, işletmecilik bilgi ve beceri düzeyi daha yüksek, daha fazla gazete alan ve okuyan kişilerdir. Yine gezginci analar T.K. Vden, basık yayınlardan daha fazla yararlanmakta, buna karşın yayım örgütlerinden daha az bilgi almaktadır. Gezginci arıcıların, kapasite artırımı, ek ballık ve çerçeve eklenmesi, antibiyotik kullanımı, ilkbahar ve sonbahar beslemesi, ana arıyı değiştirme mevsimi ve kışlatma gibi teknik analığa ilişkin konularda bilgi düzeyleri daha yüksektir. Araştırmada gezginci arıcıların ulaşım, konaklama, barınma ve güvenlik, pazarlama, kredi, girdi temini, an hastalık ve zararlılarıyla mücadele ve tarımsal ilaçlamalardan kaynaklanan sorunları olduğu ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Analık, gezginci analar, sorunlar, bilgi kaynaklan sosyo-ekonomik nitelikler, haberleşme davranışları.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE PROBLEMS OF MIGRATORY BEEKEEPERS AND INFORMATION SOURCES USED IN BEEKEEPING IN KALECİK DISTRICT Hacer ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr.Hasan TATLIDİL 1994, Pages: 131 Jury : Prof.Dr.Hasan TATLIDİL Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN AssocProlDr.Çetin FIRATLI This research was carried out in the Kalecik district of Ankara Province. The aim of the research was to determine the similarities and the differences between the migratory and stationary beekeepers in terms of socio-economic characteristics, communicational behaviours, information sources used and levels of technical knowledge. It was observed that the migratory beekeepers are younger and have a higher level of education, a higher level of farm management knowledge and skills and beekeeping income, buying and reading newspaper more compared to stationary beekeepers but have a smaller farm size. Moreover, migratory beekeepers utilizing printed materials more and have a close contact with The Development Foundation of Turkey and have a less contact with the extension service Migratory beekeepers have a higher level of technical knowledge regarding production increase, employment of additional super and frame, antibiotic utilization, spring and fall feeding, seasonal changes of queen bees and wintering conditions. It was also found out that migratory beekeepers follow the technical publication and papers more frequently and require less technical consultancy and assistance from agricultural establishments. It was concluded that migratory beekeepers have transportation, accommodation, security, marketing and credit problems and are facing bottlenecks concerning input supply as well as bee diseases. KEY WORDS: Beekeeping, Migratory beekeepers, problems, information sources, socio economic characteristics, communicational behaviours.