Kaynaklı ve kaynaksız ostenitik paslanmaz çeliklerin korozif ortamlardaki çekme davranışları
Tensile behaviours of welded and unwelded austenitic stainless steels in corrosive environments
- Tez No: 348531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLER KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Paslanmaz çelikler yüksek korozyon dayanımına sahip oldukları için yaygın olarak kullanılırlar. Fakat ortamın sürekli agresif etkisi ile veya kimyasal ve fiziksel yapı hataları nedeni ile paslanmaz çelikler de korozyona uğrayabilir. Ostenitik paslanmaz çelikten imal edilen kaynaklı ve kaynaksız konstrüksiyonların korozif ortamlardaki çekme davranışlarının belirlenmesi, konstrüksiyonun daha güvenli kullanımı açısından büyük önem taşır. Bu nedenle bu çalışmada, tuz püskürtmeye maruz bırakılan kaynaklı ve kaynaksız ostenitik paslanmaz çeliklerin çekme davranışları incelenmiştir. İlk aşamada ticari olarak temin edilen 4 mm kalınlığındaki AISI 304L ve AISI 316L ostenitik paslanmaz çelik malzemeler TIG ve örtülü elektrot ark kaynak yöntemleri ile birleştirilmiştir. Kaynak bölgesinin yapısını karakterize etmek için tuz püskürtme deneylerinden önce kaynaklı numunelerin mikro-makro içyapısı ve mikrosertlik değerleri incelenmiştir. Tuz püskürtme deneyi EN ISO 9227 standardına uygun olarak kaynaklı ve kaynaksız AISI 304L ve AISI 316L malzemelerden çekme numunelerinin, 24-96-240-480-720-1000 saatlik sürelerde tuz püskürtmeye maruz bırakılması ile gerçekleştirilmiştir. Tuz püskürtme deneyinden sonra çekme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çekme deneylerinden sonra ise kırık yüzeyler SEM ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steels have widely been used because they have high resistance to corrosion. However, stainless steels may also be corroded by continuous aggressive effect of environment or by defects in chemical and physical structure. Determining tensile behaviours of constructions produced with welded and unwelded austenitic stainless steels has of great importance in terms of reliable usage of the construction. Then, in this work, tensile behaviours of welded and unwelded austenitic stainless steels exposed to salt spray at various times has been studied. In the first step; commercially available AISI 304L and AISI 316L austenitic stainless steel materials 4 mm in thickness were welded using TIG welding method and using shielded metal arc welding method. To determine structure of weld zone, micro-macro structure and micro hardness values for welded samples have been investigated before salt spray tests. Salt spray test were carried-out according to EN ISO 9227 Norm by exposing welded and unwelded tensile samples from AISI 304L and AISI 316L materials to salt spray for 24-96-240-480-720-1000 hours. After the salt spray test, tensile tests have been performed. Then, fractured surfaces have been investigated by SEM.