NiMnIn mikrotopaklarının yoğunluk fonksiyonel teorisi ile elektronik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Electronic and structural properties investigation of NiMnIn microclusters with density functional theory
  1. Tez No: 348534
  2. Yazar: HALİT KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KOLSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; Ni, Mn ve In atomlarının farklı kombinasyonlarından oluşan dimer ve trimer topakların spin çok katlılığına bağlı olarak elektronik ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Hesaplamalar Gaussian 09 paket programı; Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ve B3LYP/CEP-121G baz seti kullanılarak yapılmıştır. İncelenen topaklar en düşük spin durumundan başlanmak üzere 5 farklı spin durumu için geometri optimizasyonları yapılmış, toplam enerjileri hesaplanmış ve en kararlı durum belirlenmiştir. En düşük spin durumunda ve en düşük enerji durumundaki (en kararlı) mikrotopakların bağlanma enerjileri, geometrik parametreleri, titreşim frekansları, HOMO-LUMO enerjileri, HOMO-LUMO boşluk enerjileri, Mulliken yükleri ve dipol momentleri, en olası ayrışma kanalları ve ayrışma enerjileri hesaplanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni, Mn and In atoms formed by different combinations of dimers and trimers of microclusters due to the spin multiplicity of electronic and structural characteristics were assessed. Gaussian 09 package program was used during the calculations. Calculations were performed by Density Functional Theory and CEP-121G basis set. Investigated microclusters, is about to begin in 5 different spin state of the low spin state, and the stable state is determined. The lowest spin state of the lowest energy (most stable) mikrotopakların binding energies, geometrical parameters, vibrational frequencies, HOMO-LUMO energies, HOMO-LUMO gap energies, Mulliken charges and dipole moments, the most probable dissociation channels and dissociation energies are calculated and discussed.