Fe'in bazı NiMnIn alaşımları üzerine etkisi
The effect of Fe on some NiMnIn alloys
- Tez No: 668071
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Fe elementinin Ni-32.8Mn-4.6In-7.6 Fe,Ni34.7Mn-4.3In-4.4Fe alaşımları üzerine morfolojik, termal, mekanik ve manyetik özellikler üzerine etkisi araştırıldı. Alaşımların fiziksel karakterizasyonu için; Taramalı elektron mikroskobu (SEM), Vickers micro sertlik, Basma Testi, Diferansiyel tarama kalorimetrisi (DSC), Termal mekanik analiz (TMA) ve Mössbauer spektrometrisi kullanıldı. DSC, Mösbauer ve Vickers mikro sertlik yöntemleri; alaşımlarda e/a oranı arttıkça faz dönüşüm sıcaklıklarının arttığını, Fe miktarının izomer kayma değerine etkisi olmadığının fakat alaşımın sertliğini artırdığını gösterdi. Basma testi sonuçlarına göre ise alaşımlarda Fe miktarının artması ile elastik modül ve akma dayanımının arttığı görülmüştür. Bu sonuçlara göre en dayanıklı ve en sünek alaşım Ni-37.3Mn-6In-6.1Fe alaşımı olarak tespit edilmiştir. DSC sonuçlarına göre T histerisiz sıcaklık farkı en küçük alaşım Ni-37.3Mn-6In-6.1Fe alaşımı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Fe element on the morphological, thermal mechanical and magnetic properties of Ni-32.8Mn-4.6In-7.6Fe, Ni-37.3Mn-6In-6.1Fe and Ni-34.7Mn-4.3In-4.4Fe alloys were investigated. For the physical characterization of alloys; Scanning electron microscopy (SEM), Vickers micro hardness, differintial scanning calorimetry (DSC), thermal mechanical analysis (TMA) and Mösbauer spectrometry were used. DSC, Mösbauer and Vickers micro hardness methods showed that the phase transformation temperatures increased with increase of the e/a ratio in the alloys. The amount of Fe showed no effect on the isomer shift value but increased the hardness of the alloys. According to the compression test results, it was observed that the increase in the amount of Fe in the alloys increased the elastic modulus and yield yield strength. According to these results, Ni-37.3Mn-6In-6.1Fe alloy was determined as the most durable and ductile alloy. According to DSC results, the smallest temperature difference of T hysteresis was determined in the Ni-37.3Mn-6In-6.1Fe alloy.