Delice ilçesi bağcılığı ve yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özellikleri
  1. Tez No: 34854
  2. Yazar: ABDULLAH DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Usans Tezi DELİCE İLÇESİ BA?CILI?I VE YETİŞTİRİLEN ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİ Abdullah DURSUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1994, Sayfa:91 Jüri : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN : Prof.Dr. Fuat ERGENO?LU : Prof.Dr. İbrahim KISMALI Bu çalışmada, Delice ilçesi ve bağlı köylerdeki bağcılık durumu genel olarak ortaya çıkarılmış ve bağcılığın geliştirilmesi için gerekli tedbîrler ortaya konulmuştur. Bununla birlikte yörede yetiştirilen üzüm çeşitlerinin Ampelografik Özellikleri IBPGR tarafından geliştirilen“ Üzüm Tanımlayıcıları ”yönteminin İlk bölümü olan“ Tanımlama ve ön Değerlendirme Verileri ”metoduna göre belirlenmiştir. Araştırmaya konu olan üzüm çeşitlerinin tamamı ıslah edilmemiş köy çeşitleri niteliğinde olup, V. vinifera L'in genel karakteri olan“Açık”sürgün ucu tipine uymaktadır. Sülüklerin sürgün üzerinde dizilişi bütün çeşitlerde kesikli olarak bulunmuş ve buda V. vfniferetya dahil olduğunu göstermektedir. Çekirdek kenarındaki çıkıntıların olmayışı nedeniyle de bütün çeşitler V. vinifera L'in bütün özelliklerini taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Delice ilçe bağcılığı, geliştirme imkanları, üzüm çeşitleri, ampelografik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Ph.M. Thesis VITICULTURE AND AMPELOGRAPHİC CHARATERISTICS OF GRAPE VARIETIES GROWN IN DELİCE TOWN Abdullah DURSUN Ankara University Graduate School of Applied Sciences Department of Horticultural Supervisor: Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1994, Page: 91 Jury : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN : Prof.Dr. Fuat ERGENO?LU : Prof.Dr. Ibrahim KISMALI This study explores the general view of viticulture around Delice town of Kırıkkale and It suggests the necessary measures that should be taken. At the same time, the ampelographic characteristics of grapes grown in this area have been defined according to the method of“Characterization and Preliminary Evaluation Data”which Is the first part of“Descriptors for Grape”. All grape varieties have been unselected village kind grapes and they have been suitable for the form of tip of young shoot which is the general chracteristic of V.vlntfera L. Distribution of tendrils on shoot have been dlscontlnous for all varieties and it shows that it is from the family of V. v/rj/fera.Since the transversal ridges of seed on side are absent, ail varieties have the characteristics of V. vlnifera L. KEY WORDS: DeBce town viticulture, Development opportunities, Grape varieties, Ampelographic characteristics.