Türkiye'de yetişen siderites türlerinin içerdikleri terpenoit bileşiklerin araştırılması
Terpenoid contents of some sideritis species growing in Türkiye
  1. Tez No: 34858
  2. Yazar: ELİF LOĞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Sideritis congesta ve Sideritis condensata'nın içerdikleri diterpenler üzerinde çalışılmıştır. Her iki türdende ekstraklar bilinen yollardan elde edilmiş ve bileşiklerin ayrılmalarında kolon ve ince tabaka kromatoğ- rafisi teknikleri uygulanmıştır. Sideritis congestadan dört birleşik elde edilmiştir. Bunlardan biri ana bileşik olan linearoldür. Çok az miktarda elde edilen diğer üç bileşik sırasıyla kaur-16-en-diol yapısında, C90H,40. formülüne sahip izokauren yapısında ve Siderol-18-palmitattır. Bütün bu bileşiklerin İR, NMR ve kütle spektrumları elde edilmiştir. Sideritis condensatadan diterpen yapısına sahip üç fraksiyon elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Sideritis Congesta, Sideritis Condensata, Diterpen, Linearol.
Özet (Çeviri)
In this work, terpenoid contents of Sideritis congesta and Sideritis conden- sata were studied. Extracts of two species were obtained in usual manner. Co lumn and TLC çechnigues were applied for separation of compounds. From Sideritis congesta four compounds were isolated. Major compenent was linearol. Three minor components were kaur-16-en-diol, siderol-18-palmitat and izokauren structure with C-^H-,.O.formula respectively. IR, NMR and Mass spectrums of these compounds were given. From Sideritis condensata three fractions were obtained which had diter - penoid structure. KEY WORDS : Sideritis congesta, Sideritis condensata, Diterpen, Linearol.