Ayaş İlçesinde kadınların tarımsal üretime katılımı ve bu katılımı etkileyen faktörler
The Participation of rural women for agricultural production and the factors which affect this participation in Ayaş country
- Tez No: 34859
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYAŞ İLÇESİNDE KADINLARIN TARIMSAL ÜRETİME KATILIMI VE BU KATILIMI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Aynur KUŞ (KONT) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Cemal TALU? 1994, Sayfa: 136 Jüri: Prof.Dr. Cemal TALU? Prof. Dr. Erkan REHBER Prof.Dr. Hasan TATLIDİL Bu araştırmada, Ankara İli Ayaş ilçesinin köyle rinde, kadınların tarımsal üretim faaliyetlerine katılım biçimleri ve yürüttükleri tarımsal faaliyetleri ile bu katılımı etkileyen faktörler ele alınmıştır. Ailelerde ortalama hane genişliği 5.17 kişidir. İşletmeler ortalama 38 da araziye sahiptir. Ailelerde ortalama işgücü, 2.73 E.İ.B (Erkek İş Birimi) *dir. Kadınların aile işgücü olarak bitkisel üretime katılımında, çapa % 50.5 ve hasat % 34.1 işleri ile hay vansal faaliyetlere katılımında sağım işi % 72.5 ilk planda yer alan faaliyetlerdir. Araştırma bölgesinde, ücretli tarım işçisi olarak çalışan kadınlar % 9.9 oranındadır. Pazarlama faaliyetlerini yürüten kadınların sayısı çok azdır. Kadınların tarımla ilgili ve paranın harcanması ile ilgili kararlarda katılımı, çoğunlukla erkekle birlikte (ortak karar % 33) alman kararları kapsamaktadır. Kooperatife üye olan kadınlara rastlanılmamıştır. Kadınların tarımsal yayım çalışmalarına katılımları çok düşüktür. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal yayım,. işgücü; ücretsiz yönetime katılım, leri, kararlara leşme, iletişim. aile işgücü, kadın işgücü, ücretli işçi pazarlama faaliyet- katılım, kooperatif-
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE PARTICIPATION OF RURAL WOMEN FOR AGRICULTURAL PRODUCTION AND THE FACTORS WHICH AFFECT THIS PARTICIPATION IN AYAŞ COUNTY Aynur KUŞ (KONT) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Cemal TALU? 1994, Page: 136 Jury: Prof.Dr. Cemal TALU? Prof.Dr. Erkan REHBER Prof.Dr. Hasan TATLIDİL The aim of this thesis is to search selected aspects of women participation in agriculture in Ayaş District in Ankara. Major areas of concern includes the forms of participation, agriculture activities performed by women. Average household size, farm size and family labour size are 5.17 persons, 38 da and 2.73 PMWU respectively in the survey area. Female labour force participation for agricultural activities is mainly on hoeing with 50. 5 % and harvesting with 34.1 % for livestock production female labour force share is about 72.5% (milking). The percentage of female labour force hired as agricultural workers is 9.9 %. The percentage of women working for marketing activities are quite low. Female participation in decision making process related to farm activities and family expenditiures is mainly mutually shared with male partner, which is about 33 %. It is observed that there isn't any female member of agricultural co-operatives. Besides that, in general agricultural extension services are not widely used and so women participation for extension activities is very rare. KEY WORDS: Agricultural extension, family labour force, female labour force, wage labor, farm manage ment, marketing activities, rural decision making, co-operation, communication.