Betonarme yapıların performans analizi
Reinforced concrete structures performance analysis
- Tez No: 348580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Deprem kuşağında bulunan ülkemiz için deprem hasarlarını azaltmanın bir yolu da depremde hasar gören yapıları yıkmak yerine bu yapıları bir daha aynı hasarı oluşturmayacak şekilde onarıp-güçlendirerek kullanıma sunmaktır. Ülkemiz ekonomik kaynaklarının kıt, yapı maliyetlerinin yüksek ve konut ihtiyacının çok olması onarım-güçlendirmeyi daha da ön plana çıkarmaktadır. Ancak, onarım-güçlendirmeyi gerektiren durumların zamanında yapılan yanlış ve eksik uygulamaların bir sonucu olduğu bilinerek yapılması ve aynı hataya düşülmemesi bu uygulamanın esasıdır. Ülkemizin deprem kuşağında bulunmasından dolayı onarım-güçlendirmenin eğitiminin ve standardının boyutları eğitici ve uygulayıcı bir şekilde belirlenmesi kaçınılmaz olduğu açıktır. Bu yüzden yıllar sonra deprem yönetmeliğinde onarın-güçlendirme bölümü oluşturulmuştur. Bu çalışmada yönetmelikteki bu bölüme göre güçlendirme teknik, uygulama ve ekonomik yönleri ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
For our country in seismic zone, another way is reducing earthquake damage is that buildings which were damaged in earthquake instead of demolish them these buildings should be rehabilitated and strengthening thus they do not have same damage once more. Because our country of economic sources are low, construction cost are high and dwelling demands are high, repairing ? strengthening is essential. However; this application is important that it has to be known to construct and not to construct same defect due to conditions which are needed to repairing-strengthening, in time which is adopted result of faulty and defective application. Therefore our country is in the seismic zone, it is important that education of repairing ? strengthening in a high quality standarts with applied practices. Hence after years repairing - strengthening section has been made up in the earthquake code. According to codes strengthening has been studied by technical, economic and application aspects.