Haskell ile kategori teori
Category theory with haskell
- Tez No: 348597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Haskell ile Kategori Teorisi üzerine hazırlanan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kategori teorinin diğer bölümlerde faydalanılacağı temel kavram ve bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bilgisayar programlama tarihçesi ve programlama dilleri örneklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde fonksiyonel programlama dillerinden Haskell dilinin temel yapı, özellik ve örneklerine ilişkin kapsamlı bilgiler yer almıştır. Son bölümde ise Haskell dili ile kategori teorinin bazı kavramları arasındaki benzerliklere vurgu yapılmıştır. Kategori teoride öne çıkan bazı temel yapılar Haskell dili ile bilgisayar diline çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. In the first chapter some basic notions and informations about category theory which contributed to other chapters. In the second chapter history of computer and programming and examples of programming languages are given. In the following chapter Haskell's, one of the functional programming language, basic structures, properties and examples are given comprehensively. In the last chapter, similarity between category theory and Haskell about some notions are emphasized. Some basic prominent structures in category theory are translated to computer language via Haskell.