Completions for crossed modules of commutative algebras
Değişmeli cebirler için çaprazlanmiş modüller üzerinde tamlamalar
  1. Tez No: 348598
  2. Yazar: ELİF ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde topolojik cebir kavramı ve bu kavramla ilgili bazı temel özelliklere yer verilmiştir. Ayrıca topolojik cebirlerin ters sistemi,ters limiti kavramları ile bazı örnekleri verilmiş ve `cofinality' kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde tamlama kavramı tanımlandıktan sonra değişmeli cebirler üzerinde tamlama adım adım inşa edilmiştir. Üçüncü bölümde değişmeli cebirler üzerinde çaprazlanmış modüller,alt çaprazlanmış modüller, çaprazlanmış idealler ve bölüm çaprazlanmış modüller ayrıntılı bir şekilde örneklerle incelenmiştir. Ayrıca çaprazlanmış modüllerin tamlamasında kullanılacak olan maksimal çaprazlanmış ideal ve çarpım ideali kavramları ile asal çaprazlanmış idealler,aralarında asal çaprazlanmış idealler, lokal ve yerel çaprazlanmış modüller tanımlanmıştır.Dördüncü bölümde ise çaprazlanmış modüller için adic tamlama kavramının varlığı cat1-cebirler yardımıyla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter,some basic properties of topological algebras are given. Also, the notions of inverse system and inverse limit of topological algebras are given with some examples and the notion of cofinality is explained.In the second chapter, the notion of completion of commutative algebras is defined and is given a construction step by step. In the third chapter, crossed modules, subcrossed modules, crossed ideals and quotient crossed modules are examined with examples. Furhermore, the maximal ideal used in completions of crossed modules and prime crossed ideals, co-prime crossed ideals, local crossed modules are defined.In the last chapter, existence of adic completions of crossed modules expressed by cat1-algebras.