Ag(I) iyonu için özel belleğe sahip iyon seçici elektrot geliştirilmesi
Development of ion selectivite electrode with special memoriy for Ag(I) ion
- Tez No: 348603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BİRLİK ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gümüş; dayanıklılığı, dövülebilir özelliği, elektriksel ve termik iletkenliği, ışığa duyarlılığı gibi birçok özelliğinden dolayı dünyanın var oluşundan bu yana bilinen ve kullanılan bir metaldir. Bu metal, elektronik eşya yapımında ve yüzeylerin kaplanmasında, ziynet eşyasında, batarya, para, ayna yapımı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Gümüş, insan vücuduna solunum ve sindirim yolu ile girmektedir. Dokularda birikerek renk değişikliğine yol açmaktadır. Bu renk değişimi göz çevresinde, yüzde, ellerde ve kollarda olabilmektedir. İnsanlarda küçük miktarlarda bile uzun süre gümüş alınması gümüş zehirlenmesine neden olmaktadır. Uzun süreli maruz kalınırsa kandaki gümüş derişimi artar ve bunun sonucu olarak anemi ve kalbin genişlemesi gibi etkiler görülmektedir. Bu tür etkilerinden dolayı gümüş tayini önem taşımaktadır. Bu amaçla, Ag+ tayini için basit, ucuz ve etkin bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Ag+ iyonu için özel belleğe sahip polimer hazırlanarak, bu polimerin iyon seçici elektrot olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında kaliksiren metakroil klorür ile modifiye edildi, Ag+ iyonu ile metal-şelat monomeri hazırlanmış, uygun çapraz bağlayıcı varlığında polimerleştirilmiştir. Polimerik yapıdan Ag+ baskı iyonu, 0,1 M EDTA ile uzaklaştırılarak Ag+ iyonu için özel bellek oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında polimerik yapılar infrared spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Üçüncü aşamada ise, hazırlanmış olan Ag+- baskılı polimer, iyon seçici elektrot yapımında kullanılmıştır. Çalışmada hem PVC hem de karbon pasta elektrot olmak üzere 2 tip elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan bu iyon seçici elektrotların potansiyel cevabı, pH, cevaplama süresi, seçiciliği ve tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Silver resistant, has been used because of malleable feature, electrical and thermal conductivity, because it has many features such as sensitivity to light, This metal, is used in electronics, construction and coating of surface, article of jewelery, batteries, money, such as the construction of the mirror in many fields. Silver, enters the human body through the respiratory and digestive tract. Change in color leads to accumulate in the tissues. This discoloration may be around the eyes, face, hands and arms. Poisoning lead to humans is caused by taking even small amounts of silver in a long period of time. Heart disease when silver concentration in the blood is increased and as a result, as the expansion effects. This type of determination is of great importance due to the effects of silver. To this end, we aimed to develop for the determination of Ag+ , a simple, cheap and effective method. We perapared a private memory polymer has special for Ag+ ions and investigated for this polymer ion-selective electrode. In the first stage kaliksiren has been modified, and prepared the metal - chelating monomer and polymerized with appropriate cross-linking. Polymeric printing Ag+ ions, Ag+ ions removed with 0.1 M EDTA was created a special memory . In the second stage, the polymeric structures have been characterized by infrared spectroscopy. In the third stage, the prepared Ag+ - imprinted polymer has been used in ion selective electrodes. In the study, two types of has been prepared as PVC as well as the carbon paste electrode. The these ion-selective electrodes prepared and analyzed potential, pH, response time, selectivity