Meloidogyne Spp'nin biber bitkisinde ( capsıcum Annuum L.) farklı popülasyon yoğunluklarındaki patojenisitesi üzerine araştırma
Studies on pathogenecity of different population densities of meloidogyne Spp. on chili ( Capsicum Annuum L. )
  1. Tez No: 34861
  2. Yazar: EMEL ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MELOİDOGYNE SPP. 'NIN BİBER BİTKİSİNDE (CAPSICUM ANNUUM L.) FARKLI POPÜLASYON YO?UNLUKLARINDAKI PATOJENISITESI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Oya ARPACI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN 1994, Sayfa: 42 Jüri: Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Doç. Dr. Sultan ÇOBANO?LU Doç. Dr. Abuzer YÜCEL Türkiye'de 1992 yılında 574.000 ton üretildiği bildirilen biber (Capsi cum annuum L.) bitkisinde Meloidogyne spp.'nin farklı popülasyon yoğunluklarındaki patojen isi tesıni saptamak için, sera koşullarında 5 tekerürlü bir deneme kurulmuştur. Denemede biber tohumlarına, 5, 10, 20 ve 40' ar adet yumurta kümesi verilmiş, kontrol bitkilerine ise yumurta kümesi verilmemiştir. Ekimden sonraki 33., 40., 56. ve 82. günlerde 5'er bitki saksılardan sökülerek bunların kök boğazından yukarıda kalan kısmının boyları, toprakaltı ve topraküstü kısımlarının yaş ve kuru ağırlıkları ölçülmüştür. Daha sonra sonuçlara varyans analizi yapılmış ve farklılık gösteren gruplara Duncan testi uygulanmıştır. Deneme sonuçlarına göre, bitki boyu incelediğinde 33. ve 40. günlerde bitki nematodlardan etkilenmemiş daha sonraki günlerde ise yüksek popülasyonlardan etkilenmiştir. Bitkilerin toprakaltı kısmı yaş ve kuru ağırlık değerlerine bakıldığında ise değerlerde bir paralellik görülmektedir. Nematod bulaştırılan bitkilerin kökleri daha az gelişmekte ve zarar oluşturmaktadır. Bitkilerin topraküstü kısmı yaş ve kuru ağırlık değerlerine bakıldığında kontrole göre zararın meydana geldiği ve zararın popülasyon yoğunluklarında farklılık gösterdiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Meloidogyne spp. yumurtası, popülasyon yoğunluğu, varyans analizi.
Özet (Çeviri)
1 1 ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON PATHOGENECITY OF DIFFERENT POPULATION DENSITIES QF MELOIDOGYNE SPP. ON CHILI (CAPSICUM ANNUUM L.) Oya ARPACI Ankara university Graduate School of Natural an Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN 1994, Page: 42 Jury: Prof. Dr. M. Emel oKTEN Assoc. Prof.Dr. Sultan Ç0BAN0?LU Assoc. Prof.Dr.; Abuzer YÜCEL In order to nvestigate the pathogenesi ty of different population Levels of MeloidoQyne spp. on pepper plants which has a production of 574.000 tons in Turkey in 1992, an experiment was carried out under glasshouse conditions with five replications. The treatments are the applications of 5, 10, 20 and 40 eggs of Meloidoqyne/pepper plant seed and the control treatment was without any nematode eggs. After 33, 40, 56 and 82, days after application 5 plants from each treatment were pulled out and plant height was measured and then above and below ground fresh and dry matter was also measured. Analysis of varience (AN0VA) technique was applied to the experimental data in order to inspect whether there is a statistical difference at least between two treatments. Depending upon the F valve, Duncan's multiple comprison test was used to find out the significantly different treatments from the others. From the result of AN0VA there was no evidence of significant damage of nematodes to plant height on 33 & 40 days after sawing. There was, however, a considerable damage on the plants due to the use of high levels of nematodes. Regarding the fresh and dry weight of below ground samples the more negative influence on plant root growth was observed higher levels of nematode population. According to results of AN0VA calculated for the fresh and dry weight of above ground plants there was a substantial damage on plants occunng on occount of the application of nematodes compered with the control treatment. Besides it was found that there was a discrepancy among different levels of populations. KEY WORDS: tieloidoqyne spp, population density, analysis of varians.