Aydın İli'nin yazlık sebze yetiştirilen önemli bölgelerinde blunan kokunematodları (meloidogyne spp.)'nın tanımları ve ekonomik önemleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 68942
  2. Yazar: GALİP KAŞKAVALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ÖNCÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz Bu çalışma Aydın İli'nin yazlık sebze yetiştirilen önemli bölgelerinde bulunan kökurnematodları (Meloidogyne spp.)'nın türlerinin saptanması ve bu bölgedeki yayılışları ile ekonomik önemlerinin ortaya konması amacıyla 1995-1997 yıllarında >1irütülmüştür. İnceleme yapılan 108 örnekleme tarlasından 104 tanesi (% 96.30); bu tarlalardaki farklı bitkilere ait 248 örnekten 243 tanesi (% 97.98) Meloidogyne spp. ile değişen yoğunlukta bulaşık olarak saptanmıştır. Hazırlanan 42 farklı populasyona ait 213 preparatta bulunan 1304 anal kesitin incelenmesi sonucunda, sırasıyla, Meloidogyne incognita (Kafoid & White, 1919)Chitwood, 1949 (% 80.06), M.javanica (Treub,1885) Chitwood, 1919 (% 14.49) ve M hapla Chitwood, 1949 (% 5.45) (hem Aydın İli hem de Ege Bölgesi için yeni bir kayıt) türleri saptanmıştır. Kökuraematodlanmn sanayi domateslerindeki zararının ekonomik analizi ile ilgili çalışmaların sonucunda, bulaşıkhlık derecesinin verim azalması üzerinde %80.1 oranında etkili bir faktör olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Meloidogyne spp., yazlık sebzeler, ekonomik önem. ABSTRACT This study was conducted in 1995-1997 for the purpose of determining the root- knot nematode species (Meloidogyne spp.) found in the major areas of the hot climate vegetables in Aydın province and achieving out their distribution and economic importance. From 108 sample fields examined, 104 ones (96.30%) and from 248 sample related with different plants in these fields, 243 ones (97.98%) were found with Meloidogyne spp.at the different densities. As a result of examination of 1304 perineal patterns settled in 213 permanent slides related to 42 different population prepared, Meloidogyne incognita (Kafoid & White, 1919) Chitwood, 1949 (80.06%), M. javanica (Treub,1885) Chitwood, 1919 (14.49%) andM. hapla Chitwood, 1949 (5.45%) (a new record both in Aegean Region and Aydın province) were determined respectively. At the result of the studies related with the economic importance of the loss of the root-knot nematodes in the industrial tomatoes, it is seen that the infection level is an effective factor on the decreasing of yield at the rates 80.1 % alone. KEY WORDS: Meloidogyne spp., hot climate vegetables, economic importance.
Özet (Çeviri)