Yumuşak kil zemin üzerine oturan dolguların sayısal analizi
Numerical analysis of embankments on soft clay soil
  1. Tez No: 348624
  2. Yazar: ÖZGÜN ŞENBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yumuşak kil zeminler taşıma gücü açısından problem teşkil edip yük etkisinde aşırı oturmalara neden olabilirler. Düşük permeabiliteye sahip olması nedeniyle de konsolidasyon oturmalarının tamamlanması uzun yıllar sürebilir. Bu nedenle yumuşak kil zeminler üzerine inşa edilecek dolgularda stabilite ve konsolidasyon için gerekli süre tasarım için gerekli iki ana parametredir. Bununla birlikte doğal killerde dokusal anizotropi ve yapı önemli iki özelliktir. Bu tez çalışmasında dolguların analiz ve tasarımı üzerinde araştırma yapılacaktır. Literatürde yer alan ve dolguların sayısal analizlerinde kullanılan yöntemler ve modeller üzerinde araştırma yapılacaktır. Özellikle yumuşak kil davranışını modellemek için literatürde önerilen farklı zemin modelleri üzerinde durulacaktır. Dolguların sayısal analizlerinde kullanılan sonlu elemanlar yöntemine dayanan Plaxis paket programı kullanılacak, dolguların sayısal analizleri gerçekleştirilecektir. Bu amaçla, literatürden seçilecek dolguların geri analizinde farklı zemin modellerinin kullanılması durumunda elde edilecek sonuçlar, ölçüm sonuçları ile karşılaştırılarak modelin güvenilirliği araştırılacaktır. Yumuşak kil zeminler üzerine inşa edilecek dolguların davranışı incelenecek ve anizotropi ile birlikte killerdeki yapısal bağ bozulmasının (destructuration) dolgu davranışı üzerindeki etkisi PLAXIS programıyla SCLAY ve MCC zemin modelleriyle araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of bearing capacity, the soft clays may cause excessive settlements under the influence of the load. Due to the low permeability consolidaton settlements can take many years to complete. Therefore, stability and the time required for consolidation are two main design parameters in embankments constructed on soft clay soil. On the other hand, two important features of the natural clays are textural and structural anisotropy. In this study, the analysis and design of embankments will be researched. The methods and models used in numerical analysis of the embankments in literature will be studied. Particularly, different soil models which are proposed in the literature to model the behavior of soft clay will be emphasized. The numerical analysis of the embankments will be carried out by using PLAXIS software package which is based on finite element method and used in the numerical analysis of the embankments. For this purpose, the reliability of the model will be verified by comparing the results of measurements given in the literature for the selected embankments and the results obtained from reanalysis of the same embankments. The behavior of the embankments constructed on soft clay soil and the impact of the structural link deterioration of the clay with anisotropy on embankment behavior will be examined by using SCLAY and MCC soil models in PLAXIS software.