Subtropik iklim koşullarında oluşturulacak çevre düzenlemelerinin besideki oğlakların adaptasyon mekanizmaları ile performansları üzerine olan etkileri
Effect of environmental treatment on mechanisms of adaptation and fattening performances of kids under subtropical climate
- Tez No: 348623
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Çukurova subtropik iklim koşullarında kapalı alanda besiye alınan oğlakların performansı üzerine duş ve fan uygulamasının etkisini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Denemede performansla birlikte fizyolojik adaptasyon parametreleri de saptanmıştır. Çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği Keçicilik ünitesinde yürütülmüştür. Deneme oğlaklar 5-5,5 aylık çağda iken Temmuz ayında başlatılmış ve 60. günde sona ermiştir. Deneme materyali oğlaklar muamle ve ve kontrol grubu olarak iki guruba ayrılmıştır. Muamele grubu oğlaklara besi boyunca günde bir defa duş ve fan uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubu oğlaklara ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment was to evaluate some environmental factors on the productive benefits of showering and ventilation during fattening periods of kids under Çukurova Subtropical conditions. This experiment was conducted at the dairy goat farm of Çukurova University at Mediterranean coast of Turkey which is called Çukurova region. Twenty male kids were randomly chosen of Saanen x Native back cross genotype. The experiment was started in july when kids were 5-5,5 months of ages. Group A Treatment group was appliced shower and ventilation once day during fattening period when group B was not. Fattening lasted for 60 days. According to the data obtained, there were significant differences among infavor of treatment among in terms at mean daily weight gain and final weight on the other hand differences between rectal temperature of sprayed and control group were significant.