Mentha arvensis var. piperascens (L.) holmes'te ontogenetik varyabilite ve moleküler karakterizasyon
Mentha arvensis var. piperascens (L.) holmes in ontogenetic and molecular characterization of variability
- Tez No: 348636
- Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında 2012 ve 2013 yıllarında yürütülen, Mentha arvensis var. piperascens (L.) Holmes populasyonunda ontogenetik varyabilite ve moleküler karakterizasyonun saptanması amacıyla sürdürülen bu araştırma üç tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve moleküler farklılıklar tesadüfen seçilen 22 M. arvensis genotipinden izole edilen DNA'ların 9 ISSR primerı kullanılarak analiz edilmesi ile saptanmıştır. Araştırma da üç farklı biçim zamanında (çiçeklenme öncesi, çiçeklenme sırası ve çiçeklenme sonrası) Japon nanesi (Mentha arvensis L.)'nde elde edilen uçucu yağ oranı ve bileşenleri; uçucu yağ oranı 1. yıl % 5.63 – 6.83, 2. yıl 6.38 – 8.55 arasında değişirken, uçucu yağın en önemli bileşeni L-mentol olup biçim zamanlarına göre % 65.527 – 76.098 arasında değişmiştir. Çalışmada, bitki boyu, yeşil herba, drog herba, drog yaprak, kuru madde, yaprak oranı, uçucu yağ oranı ve verimleri bitkinin farklı gelişme dönemlerine göre farklılık göstermiştir. ISSR analizleri sonucu oluşturulan soyağacına göre 22 M. arvensis genotipinden A ve B olmak üzere 2 ana grup saptanmıştır. A kümesinde 2 genotip saptanmış olup, B kümesi kendi içinde B1 ve B2 olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır, B1'de 9 genotip, B2'de 11 genotip yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of ontogenetic variability for yield and other importect agronomic traits in the Mentha arvensis var. piperascens (L.) Holmes during 2012 and 2013 cropping season 3 replications at reserch and implementation areas of Depertment of Field Crops, Faculty of Agriculture University of Çukurova. The molecular analysis was done from DNA isolation of 22 randomly seleceted M. arvensis genotypes with 9 ISSR primers. In this study the effects of three different cutting times (pre blooming, during blooming and after blooming) on essential oil content and chemical composition of oil Mentha arvensis L. were examined. According to results, essential oil contents ranged from 5.63 to 6.83 % and 6.38 to 8,55 % in the first and second years of the experiment, respectively. Major component of essential oil was L-menthol and varied between 65.527 and 76.098 % depending on cutting times. It was seen that plant height, fresh herbs, drog herbs, drog leaf, dry matter, contents leaf ratio and essential oil yields were influenced by different cutting times at different developmental stages of plant. According to ISSR analysis, twenty-two M. arvensis genotypes were divided into groups, A and B. There were only two genotypes in the group A and group B again subdivided into as twosubgroup, B1 and B2 9 genotypes were placed in the group B1 and 11 genotypes were clustered in group B2.