Bazı mentha türlerinde karyotip analizler
Karyotype analyses in some mentha
  1. Tez No: 8635
  2. Yazar: NİLGÜN SERTÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Mentha x -piperita L. Mentha arvensis L.var.piperascens Holmes ve Mentha aquatica L. nın somatik kök ucu metafazında karyotip analizler yapıldı ve çalışmalarda Elçi(1966)`nın geliştirdiği metod uygulandı. Metafaz safhasında yapılan kromozom sayımlarında Mentha x piperita L.için 2n=72 kromozom sayısı tesbit edildi. Bu somatik kromozom sayısı, daha önceki araştırmacıların belirttikleriyle aynı bulundu. M.arvensis, L.var.piperascens Holmes ve M.aquatica L.' nın kromozomlarının çok fazla olması, ölçüsünün küçüklüğü ve kümelenme eğilimi nedeniyle kromozom sayımları fevkalade güç oldu ve yapılan bütün çalışmalara rağmen net bir sayım yapılamadı. M. x piperita. L.nın kromozom boylarının oldukça küçük olma sı, kromozomlarının çokluğu ve bölünme müddetince genellikle kümelenme eğilimi göstermesi nedeniyle mitotik metafazda kromozomların ölçümlerini tesbit etmek mümkün olmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, karyotype analyses were carried put on somatic root-tip methaphases of Mentha x pipe rita L. «Mentha arvensis L.var. pipe rascens Holmes and Mentha, aquatica L.and the method which was developed by Elci(1966) was performed «Mentha x piperita L.was found to have 2n»72 chromosome number during the chro mosome count which was made in metaphases period. This somatic chromosome number was same as that of earlier workers. Chromosome counts for Mentha arvensis L.var. pipe rascens Holmes and Mentha aquatica L.were very difficult because their chromosomes were too much, so very small and showed accumulative tendency.lt was not also possible to determine the chromosome measu rement of Mentha, x piperita L.in mitotic metaphases because its chromosomes were very much in number, rat her small and showed tendency of accumu lation during the division period. -Ill-