Harran Ovası koşullarında farklı dikim zamanlarının bazı nane (mentha spp.) çeşitlerinde verim ve kalite kriterlerine etkisi
Effect of planting dates on yield and quality of essential oil of different mint variaties in Harran Conditions
  1. Tez No: 38867
  2. Yazar: ABDULHABİP ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
XVI öz Harran ovası koşullarında farklı Nane Tür ve Tiplerinde {Mentha arvensis var. piparescens, M. piperita Mitcham, M. piperita Eskişehir Nanesi ve M. piperita Prilubskaja) farklı dikim zamanlarının (15 Ekim, 15 Kasım, 1 Nisan ve 1 Mayıs) verim ve uçucu yağ bileşenlerine etkisinin saptandığı bu araştırma, 1993 ve 1994 yıllarında Şanlıurfa'da ki Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, GAP Tarımsal Araştırma ve Geliştirme İstasyonunda yürütülmüştür. Drog verimlerinin yanı sıra, uçucu yağ ve menthol verimlerinde sonbahar dikimlerinin, daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. M. piperita Prilubskaja tipi naneden en yüksek drog verimleri ve uçucu yağ verimi saptanırken, menthol verimi yönünden en yüksek değerler Mentha arvensis var. piparescens ve M piperita Prilubskaja tipi nenelerde ortaya çıkmıştır. Ayrıca uçucu yağ oranı ve kompozisyonu dikim zamanlarına ve Nane Tür ve Tiplerine göre değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
XVII ABSTRACT This study was conducted to determine the effect of different planting times on yield and essential oil components of different mint varieties (Mentha arvensis var. piperascens, M. piperita Mitcham, M. piperita Eskişehir Nanesi and M. piperita Prilubskaja). The field trials have been carried out at GAP Agricultural Research Station of Çukurova University Agriculture Faculty in Harran Plain condition in years of 1 993 and 1994. Autumn transplants showed higher herb yields essential oil and menthol yields than plants transplanted in spring. The highest menthol yield was appeared on M.arvensis var piperascens and M. piperita Prilubskaja mint varieties while, the highest herb yields and essential oil yields were obtained from M. piperita Prilubskaja mint variety. Also ratio of essential oil and essential oil components were effected by planting times and mint varieties.