İki yönlü genelleştirilmiş dağılımlar
Two sided generalized distributions
- Tez No: 348641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde standart iki yönlü kuvvet dağılımının dönüşümleri kullanılarak, üstel, Weibull ve slash dağılımlarının iki yönlü genelleştirilmiş formları tanımlanmıştır. Bu genelleştirme ile dağılımlarda iki yönlülük fikri sınırlı bir aralıktan sonsuz bir aralığa genişletilmiştir. Elde edilen dağılımların, veri modellemesi için klasik dağılımlardan daha esnek bir yapıya sahip olduğu gösterilmiştir. Elde edilen yeni dağılımların özellikleri incelenip parametrelerinin en çok olabilirlik tahminleri elde edilmiştir. Ayrıca gerçek veri kullanılarak veri modellemede önerilen bu dağılımların klasik dağılımlar ile genelleştirilmiş diğer dağılımlar karşısındaki üstünlükleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the two sided generalized versions of the ordinary exponential, Weibull and slash distributions are defined by making appropriate transforms of the standard two-sided power variate. With these generalizations, the idea of two sidedness is extended to unbounded supports. The newly defined generalizations are more flexible for modeling data than respective ordinary distributions. The properties of these distributions are studied and the maximum likelihood estimators of parameters are derived. In addition, the distributions are demonstrated on some real data sets and their comparisons with some other existing models are presented.