Spray formation under the effect of micro scale cavitation and its biomedical applications
Mikro ölçekli kavitasyon etkisi altında sprey oluşumu ve biyomedikal uygulamaları
  1. Tez No: 658434
  2. Yazar: TAHER ABBASIASL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ KOŞAR, Dr. MORTEZA GHORBANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hidrodinamik kavitasyon, basıncın buhar doyma basıncının altına indirilmesi nedeniyle akış içinde kabarcıkların oluşması, büyümesi ve kabarcıkların şiddetli şekilde çökerek büyük bir enerjinin açığa çıkması ile karakterize edilir. Kabarcıkların çökmesiyle oluşan oluşan bu enerji, yüzey temizleme, ısı transferini iyileştirme, gıda endüstrisi, atık su arıtma ve kimyasal reaksiyonlar gibi farklı alanlarda kapsamlı bir şekilde incelenir ve uygulanır. Nozül içindeki hidrodinamik kavitasyonun, ortaya çıkan spreyin atomizasyon özelliklerini geliştirdiği deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, iç çapı 0.9 mm olan şeffaf silindirik bir nozül içindeki kavitasyonlu akışlar görselleştirilmiş ve ortaya çıkan spreylerin atomizasyon özelliklerine kavitasyonun etkisi araştırılmıştır. Geliştirdiğimiz bir kod ile görüntü işlemeyi kullanarak, kavitasyonun sprey özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sıvısını su yerine poli(vinil alkol) mikro kabarcıklar (PVA MB'ler) süspansiyonu kullanarak ve nozülün iç duvarını pürüzlendirerek, kavitasyon başlangıcı için gerekli enjeksiyon basıncı azaltabilmiştir. Ayrıca, ortaya çıkan jetin atomizasyon özellikleri önemli ölçüde geliştirilmiştir. İdrar taşlarının ve kanser dokularının tedavisi için kavitasyon kabarcıklarının çökmesi sırasında açığa çıkan enerjiden yararlanmak için bir kavitasyon sondası barındıran bir sistoskop tasarlanmış ve üretilmiştir. Geliştirilen biyomedikal cihaz, hassas bölgeyi bulmak ve kavitasyon akışını uygulamak için yeni bir kontrol sistemi kullanmıştır. In vitro deneyler, cihazın kanser dokularını tespit etme ve tahrip etme konusunda yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrodynamic cavitation is characterized by the formation of bubbles inside the flow due to local reduction of pressure below the vapor saturation pressure, growth, and violent collapse of bubbles leading to a huge amount of released energy. This energy is extensively studied and implemented in different fields, namely, surface cleaning, heat transfer enhancement, food industry, wastewater treatment, and chemical reactions. It is experimentally proven that hydrodynamic cavitation inside the nozzle enhances the atomization characteristics of the emerging spray. In this study, cavitating flows inside a transparent cylindrical nozzle with an inner diameter of 0.9 mm were visualized, and the effect of cavitation on atomization characteristics of emerging sprays was investigated by processing the captured images using a developed in-house code, the effect of cavitation on spray characteristics was investigated. By changing the working fluid from water to poly(vinyl alcohol) microbubbles (PVA MBs) suspension and roughening the inner wall of the nozzle, we were able to reduce the required injection pressure for cavitation inception. Moreover, the atomization characteristics of the emerging jet was enhanced considerably. A cystoscope, which houses a cavitation probe to exploit the energy released during cavitation bubble collapse for the treatment of urinary stones and cancer tissues, was designed and fabricated. The developed biomedical device utilizes a novel control system to locate the precise region and apply the cavitating flow. In vitro experiments showed that the device possesses a high capability of locating and ablating cancer tissues.