Ksilen molekülünün lineer uçuş zamanlı kütle spektroskopisi (L-TOF-MS) ile analizi
Analysis of xylene molecules using linear time of flight mass spectroscopy (L-TOF-MS)
- Tez No: 348741
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN MERCİMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada yüksek güçlü femtosaniye laserle birlikte L-TOF-MS kullanılarak ksilen molekülü izomerlerinin ayrışmalı iyonlaşma süreçleri incelenmiştir. 800 nm@90fs laser pulsları kullanılarak elde edilen kütle spektrumlarındaki pik deseninin laser gücüne bağlılığı incelenmiştir. Bu deneysel metot kimyasal analiz çalışmalarına femtosaniye laser kullanılarak yapılması ile oldukça anlamlı bir katkı sağlanmıştır. Kütle spektrumundaki baskın ana iyonun elde edilmesi arzulanmaktadır. Bu tür iyonlaştırma süreci yumuşak iyonlaştırma olarak bilinir ve uzun laser dalgaboyu ve kısa laser pulsu kullanılarak daha çok küçük ve orta büyüklükteki moleküllerin ana iyonu elde edilmektedir. Ksilen molekülünün her bir izomeri üzerinde yapılan çalışmalarda, yüksek laser yoğunluğuna rağmen çok küçük bir ana iyon gözlenmiştir ve artan laser yoğunluğuyla fragment iyonların analizlerinde artış olmasına rağmen ana iyonun hacminde artış olmaması oldukça ilginç bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, her üç dalgaboyu için yaklaşık 1010-1013W/cm2 olan benzer laser yoğunlukları kullanılmış ve ksilen molekülünün fragmentasyon deseni karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present work demonstrates dissociative ionisation of xylene isomers using a L-TOF-MS connected to a high power-ultrafast femtosecond laser system. Laser power dependencies of the fragmentation patterns in mass spectra obtained using 800 nm @90 fs laser pulses have been presented. This experimental method for chemical analysis is gaining momentum, the mass spectrometry is presenting popular applications on this subject. The dominant parent ion on the mass spectra makes identification unambiguous and of course desirable. Interesting new mass spectra of each of the isomers of xylene molecula display a very small parent ion with dominating fragment ions which increases as laser intensity increases. Similar laser intensities about 1013-1014 W/cm2for three isomers have been used and almost nı significant differences on the process attending to the dissociative ionisation dynamics have been obtained and some significant differences of mass spectra taken atdifferent laser powers for all of isomers have been presented in this work.