Criminalizing the dangerous others in Istanbul: The middle class and the fear of crime in the 2000's
İstanbul'da tehlikeli ötekini suçlulaştırmak: 2000'lerde orta sınıf ve suç korkusu
- Tez No: 348773
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR KEYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İstanbul geçtiğimiz yıllarda ciddi bir güvenlilikleştirme sürecine girmiştir. Bu süreç şehrin mekânsal örgütlenmesini dönüştürmüş ve beraberinde kontrol gereçlerinin günlük hayatın içinde artan şekilde kullanımını getirmiştir. Kamusal ve özel kanallarca meydana getirilen bu güvenlilikleştirme sürecine 2003'te ortaya çıkan bir sokak suçları dalgası eşlik etmiştir.Bu tez, sokak suçları dalgasının etrafında şekillenen kamusal ve siyasi tartışmaları ve bu tartışmalarda çeşitli aktörler tarafından belirlenen referans noktalarını inlemektedir. Bu referans noktalarının sınıf ve etnisite kavramlarıyla ve mekânsal ayrışmanın sınıfsal çizgiler paralelinde ivme kazanmasıyla yakından ilişkili olduğu görülmüştür. Şehir suçları meselesinin öneminin dönüşümü ile eş zamanlı olarak özel güvenlik sektörü de gelişmiştir.Bu çalışma için yürütülen araştırma sürecine dayanarak, bu tez kendilerini şehir yoksullarından sadece sosyo-ekonomik pozisyonlarıyla değil, suçlu ve kurban ikiliğinde kendilerine biçtikleri konum itibarı ile de farklılaştıran İstanbul'daki orta sınıflar için güvenlik ve statünün karşılıklı dışlayıcı etmenler olmaktan ziyade birbirini tamamlayan öğeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul has undergone a significant securitization process in recent years. This process has transformed the spatial organization of the city and brought with it the expanded use of control devices in everyday life. This process of securitization that has been realized through public and private channels was accompanied by a wave of street crime that broke out in 2003.This thesis analyzes the public and political debates around this wave of urban crime and the reference points drawn in these debates by various actors. These reference points were found to be closely related to the concepts of class and ethnicity and to the accelaration of the spatial segregation along class lines in the 2000?s. The transformation of the significance of the issue of urban crime was accompanied by the development of the private security sector.Based on the research conducted for this study, this thesis shows that status and security are complementary elements rather than mutually exclusive factors for the middle classes of Istanbul, who differentiate themselves from the urban poor not only through their socio-economic position, but also through their imagined position in the dichotomy between the criminal and the victim.