Uluslararası hukukta ve Türk Hukuku'nda göçmen kaçakçılığı suçu
The crime of migrant smuggling in international law and Turkish Law
  1. Tez No: 771948
  2. Yazar: UMUT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Çalışmamızın konusunu göçmen kaçakçılığı suçunun uluslararası hukuk ve Türk hukuku açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Tez iki bölüme ayrılmıştır. Tezin ilk bölümünde göç ve göçmen kaçakçılığıyla ilgili temel kavramlar tanımlanmıştır. Devamında Türk hukukunda göçmen kaçakçılığının suç olarak düzenlenme sebepleri ele alınmıştır. Bunu müteakip uluslararası hukukta göçmen kaçakçılığının düzenleniş şekli ele alınmıştır. Göçle ilgili; uluslararası kuruluşlar, uluslararası sözleşmeler ve özellikle göçmen kaçakçılığının uluslararası hukukta suç olarak düzenlenmesini sağlayan“Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek, Kara, Deniz Ve Hava Yoluyla Göçmen Kaçakçılığına Karşı Protokol”incelenmiştir. Avrupa Birliği ve AB üyesi ülkeler olan Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ile yoğun şekilde göç alan diğer ülkeler İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya'nın göçmen kaçakçılığı suçunu nasıl düzenlediği ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Türk Hukukunda göçmen kaçakçılığı suçu incelenmiştir. Çalışmada öncelikle göçmen kaçakçılığı suçu hakkında genel bilgiler verilmiş ardından suçun 765 ve 5237 sayılı Kanunlarda düzenlenme şekilleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Ardından suçun 5237 sayılı TCK'da düzenleniş şeklinin ayrıntılı incelenmesi kapsamında ilk olarak suçla korunan hukuki değer ele alınmıştır. Suçun unsurları üç bölüme ayrılarak incelenmiştir. Bunlar; tipikliğin objektif unsurları (fail, mağdur, konu, hareket, netice ve nedensellik bağı), tipikliğin subjektif unsurları ve suçun hukuka aykırılık unsurudur. Ardından suçun nitelikli halleri ve özel görünüş biçimleri ortaya konulmuştur. Devamında suça ilişkin yaptırım ve muhakeme usulü ele alınmıştır. Son olarak da göçmen kaçakçılığı suçunun benzer suçlardan farkları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the examination of the crime of migrant smuggling in terms of international law and Turkish law. The thesis is divided into two parts. In the first part of the thesis, the basic concepts related to migration and migrant smuggling are defined. Subsequently, the reasons for criminalizing migrant smuggling in Turkish law were discussed. Following this, the manner in which migrant smuggling is regulated in international law is discussed. Regarding immigration; international organizations, international conventions and in particular the“Protocol Against Migrant Smuggling by Land, Sea and Air annexed to the United Nations Convention Against Transnational Organized Crime”, which provides for the regulation of migrant smuggling as a crime under international law, were examined. It was discussed how the European Union and EU member countries Germany, France, Italy, Greece, and other countries that receive immigration intensively, England, the United States and Australia, regulate the crime of migrant smuggling. In the second part, the crime of migrant smuggling in Turkish Law is examined. In the study, first of all, general information about the crime of migrant smuggling was given and and then the forms of regulation of the crime is regulated in Laws No. 765 and 5237 were compared. Then, within the scope of the detailed examination of the way the crime is regulated in the Turkish Penal Code No. 5237, the legal value protected by the crime was first discussed. The elements of the crime were examined by dividing into three parts. These are the objective elements of typicity (perpetrator, victim, subject, act, sequel and causality link), the subjective elements of typicity and the element of unlawfulness of the crime. Then, the aggravating circumstances of the crime and the special forms of appearance were revealed. Subsequently, the sanction and procedure for the crime were discussed. Finally, the differences between the crime of migrant smuggling and similar crimes were explained.