Living an uncertain life on the margins of Ankara
Ankara'nın kıyısında belirsizlik içinde yaşamak
- Tez No: 574003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez ile, Ankara'da bulunan Önder mahallesi ve çevresindeki Suriyeli mültecilerin neoliberalizmin ve geçici koruma rejiminin ürettiği yapısal şiddete karşı geliştirdikleri sessiz direniş biçimlerini analiz edebilmek amaçlanmıştır. Suriyeli mültecilerin egemen olanın alan ve kurallarını kendi faydasına kullanma deneyimlerini anlamak için Michael De Certeau'dan ödünç alınan 'idare etme sanatı' kavramsallaştırması kullanılmıştır. Mültecilere dair yapılan çalışmaların sayısı her geçen gün artsa da bu çalışmaların bir çoğunda mülteciler edilgen aktörler olarak konumlandırılmaktadır, bu tez 'edilgen mülteci' yaklaşımının umutsuzluk, kadercilik, bağımlılık gibi karşılıkları olduğu noktasından hareket ederek Suriyeli mültecileri yalnızca geçici koruma rejimi ve neoliberal politikaların pasif nesneleri olarak ele almamış, aynı zamanda toplumun aktif özneleri de oldukları yaklaşımından hareket etmiştir. Bu bağlamda da tez boyunca ilk önce Suriyeli mültecilerin yaşadıkları yapısal şiddetin boyutları ele alınmış, ardından bu şiddetin temelini oluşturan devlet kontrolünden, yabancı düşmanlığından ve geçici yasal statünün etkisinden kaçmak için nasıl kendi taktiklerini ürettikleri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze how poor Syrian refugees navigate their lives concerning the structural violence of neoliberal economic policies and temporary protection status which set the stage for further exploitation, securitization and precarization for Syrian refugees in Turkey. Although the studies associated with refugees have been mostly dominated by the humanitarian, criminalizing and tolerating narratives and have had a strong tendency to portray Syrian refugees' experience as a reproducing cycle of exclusion, this thesis suggests that refugees are not only passive objects of temporary protection regime and neoliberal policies but also relatively active agents of their own life, particularly in creating their own tactics to evade state control, social hostility and the effects of the temporary legal status. In this context, this thesis focuses on Syrian refugees' subjective experiences on the basis of everyday life and the way they respond to these experiences by creating their own tactics.