2003 Irak Savaşı örneğinde İsrail'in ABD politikaları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Israel on U. S. policies with the example of 2003 Iraq War
- Tez No: 348785
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu tezde, 2003 Irak Savaşı'nda ve savaş sonrasında İsrail'in politikaları ve İsrail'in ABD politikalarına olan etkisi incelenmektedir.Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde İsrail'in ABD Politikaları üzerindeki etkisi ve bu etkinin gerekçeleri değerlendirilmiştir.İkinci bölümde Irak Savaşı'nda İsrail'in politikaları değerlendirilmiş, İsrail'in Savaş kararı alınmasına yönelik lobicilik faaliyetleri değerlendirilmiştir. Bölümde ayrıca Irak Savaşı'nın resmi gerekçeleri ve savaş sonrasında Irak'taki durum incelenerek, savaşın ilan edilen resmi gerekçelerinin ne derece geçerli olduğu değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde Irak Savaşı sonrasında İsrail'in güvenlik politikaları ve ABD ve bölge ülkeleri ile ilişkileri değerlendirilmiş, savaş sonrasında Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerin İsrail güvenliğine etkisi tartışılmıştır.Çalışmada ayrıca Bilkent, Ahi Evran ve Kudüs İbrani Üniversitelerinden Türk ve yabancı öğretim üyeleri ile yapılan mülakatları içeren bir uygulama bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Israel?s policies in and after 2003 Iraq War and the effect of Israel on U.S. policies have been examined.In the first part of the study consisting of three parts, effect of Israel on U.S.A. policies and the reasons of this effect have been evaluated.In the second part, Israel?s policies in the Iraq War have been evaluated and Israel?s lobby activities aimed at war decision have been examined. In this part, in addition, by examining official reasons of the Iraq War and the situation in Iraq after the war, how valid the declared reasons of Iraq War are has been evaluated.In the third part, Israel?s security policies after the Iraq War and its relationships with U.S.A. and countries in the region have been evaluated and the effect of the developments after the war in the Middle East on Israel?s security has been discussed.In addition, a workshop part consisting of interviews with Turkish and foreign lecturers from Bilkent University, Ahi Evran University and Hebrew University of Jerusalem has been constituted in the study.