Siber güvenliğin milli güvenlik açısından önemi
Significance of cyber security for national security
  1. Tez No: 348784
  2. Yazar: ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET NESİP ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Siber alan gün geçtikçe hayatımıza daha fazla nüfuz etmektedir. Artık bankacılık işlemlerimizi, alışverişlerimizi, sınav başvurularımızı, adres kaydımızı ve daha birçok resmi ve özel işlemlerimizi, internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz.Siber alanın günlük hayatımızda kullanımı artık bir kolaylık ve tercih meselesinin ötesine geçip zorunluluk halini almaya başlamıştır. Hayatımızın internet ile bu ölçüde bütünleşik hale gelmesi kişisel bilgilerimizi de aynı ölçüde tehlikeye sokmaktadır. Benzer şekilde kamu kurumlarındaki veri tabanları ve gizli bilgilerden, enerji santrallerine, su dağıtım şebekelerinden, iletişim ağlarına ve seyrüsefer sistemlerine kadar birçok kamu kuruluşu ve hizmeti de tehlike altına girmektedir. Siber alandaki tehdit, tehlikelerin fazlalığı ve bunların sonuçlarının ne denli büyük olabileceği konusu, göz ardı edilemez bir gerçeklik halini almıştır.Göreceli olarak yeni bir alan olmasına rağmen, üzerinde yapılan çalışmaların sayı bakımından fazlalığı ve içerik bakımından genişliği ve çeşitliliği konunun önemini göstermesi açısından önemlidir. İnternet kullanımının ve teknolojinin gelişiminin akıl almaz bir hızla ilerlediği günümüzde her an ciddi saldırı ve tehditler gündeme gelmektedir. İnternette gerçekleşen olayların ışık hızıyla meydana geldiği de buna eklenirse etkin ve güçlü savunma sistemlerinin inşa edilmesi, konu hakkında farkındalık ve bilinç oluşturulmasının ne kadar önemli olduğu görülecektir.Çalışmada siber güvenlik kavramı ve milli güvenlik açısından önemi ve bu alanda yapılması gerekenler ele alınacaktır.Çalışmanın birinci bölümünde anlam birliğinin sağlanması maksadıyla bu konuda en çok karşılaşılan kavramlar ele alınacak ve çalışmada kullanılacakları anlamları ortaya konacaktır. Bu bölümde kavramlar incelenirken fikir oluşturması açısından kavramların çıkış noktaları ve tarihsel süreçlerine değinilecektir. Bölümün devamında İnternetin kuruluş felsefesi ve kuruluş amaçlarının ele alındığı kısa bir tarihçesine yer verilecektir.İkinci bölümde siber uzayda tehdit ve tehlike oluşturan araç ve yöntemler ele alınacaktır. Bölümün ikinci kısmında tehditlerin hedef alabileceği milli güvenlik açısından önem arz eden kritik altyapılar incelenecektir.Üçüncü bölümde ülkemizde ve dünyada yaşanmış olan siber güvenlik vakalarına örnekler verilecektir. Verilecek örnekler içerisinde siber savaş olarak tanımlanabilecek ölçüde büyük vakaların yer alması konunun milli güvenliğe tehdit boyutunu göstermesi açısından önemlidir.Dördüncü bölümde siber güvenlik ile ilgili yapılanma ve tedbirler, ülkeler ve uluslararası kuruluşlar bazında ele alınacaktır. Bölümde ülkelerin siber güvenlikle ilgili nasıl bir anlayış ve yapılanmaya gittiklerine dair günümüz ve gelecekteki duruma ışık tutabilecek şekilde bir özet ortaya konacaktır. Uluslararası örgütlerin faaliyetlerinde ise daha çok işbirliğini öne çıkaran tedbirlere değinilecektir. Bölüm sonunda, ülkemizde siber güvenlik alanında yürütülen çalışmalar; planlamalar, yasal düzenlemeler, teknik birimler, gerçekleştirilen ortak tatbikatlar ve düzenlenen çalıştay ve konferanslar bazında ele alınacaktır.Sonuç olarak elde edilen bütün bulgulardan yola çıkarak siber güvenliğin milli güvenlik açısından önemini ortaya koyacak bir değerlendirmede bulunulacak, siber güvenlik konusunda bilinç ve eğitimin yaratacağı büyük fark ortaya çıkarılacaktır. Elde edilen bulgulardan hareketle kişisel, kurumsal ve ulusal düzeyde alınabilecek önlemlere dair öneriler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
As time goes on, cyber space penetrates our daily lives more and more. Now we perform banking transactions, shopping?s, exam registrations, address registrations and many more private and official operations via Internet.The everyday use of cyber space became more than a facility and preference situation, an absolute necessity. Thus integration of Internet and our daily lives imperils our personal information, of equal size. Alike, many governmental institutions and services, from databases and secret information in governmental institutions to power plants, waterworks, communications networks and navigation systems are in danger. Superfluity of threats, dangers and consequences of them became a non-ignorable reality.Despite being relatively a new field, excess studies and wide range of content on the subject, is important for us, as it shows the significance of the matter. In a time that Internet usage and technological advancements moves in an unbelievable speed, at any moment serious attacks and threats come into question. Adding the reality that these incidents occur in a light speed, it will come into light those building effective and strong defense systems, creating an awareness and consciousness on the matter are of great importance.In this work cyber security concept and its significance in national security and the steps to be taken on this topic will be studied.In the first section of the study, to create a unity of meaning, basic notions of the subject will be examined. In this chapter the rising points and historical phases of the notions will be mentioned. A short history summary of the Internet which covers the founding philosophy and intentions of it will be continued.In the second section, the tools and methods that create a threat in the cyber space will be covered. Following that, critical infrastructures that mean great importance for national security will be examined.In the third section, the real cyber security incident examples in both our country and the world will be presented. It is important that the given examples that extend to be concluded as cyber-war show the threat dimension of the incidents for national security.In the fourth section, the settlements and precautions in both the country and international organizations level will be mentioned. A summary of the precautions of the countries that light the way for today and tomorrow will be given. The precautions in international level, which put the cooperation forward, will be shown. At the end of the section, the studies in Turkey will be examined as planning?s, regulations, technical units, joint-exercises, workshops and conferences.Consequently, setting out all evidences, a final assessment that will show the significance of cyber security for national security will be made. A great difference which an awareness and education about the cyber security can make will be shown. Suggestions on the precautions in individual, institutional and national level will be presented.