Terörizm olgusu içerisinde kadın militanların analizi
Analysis of female militants in terrorism phenomenon
- Tez No: 348788
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Küresel şartların getirdiği yeni gereksinimler, çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren terör örgütlerinin mevcut yapılanmalarını da yeniden gözden geçirmeye itmektedir. Bu amaçla günümüz terör örgütleri, örgüt ihtiyacına yönelik yapılanmalarında kadınlara daha fazla önem vermektedir. Çalışmada, ulusal ve uluslararası terörizm içerisinde kadın faktörü ele alınarak, kadınların terör örgütleri içerisinde yer almaya iten sosyo-kültürel sosyo-ekonomik ve sosyo-psikolojik etmenlerin hangilerinin, ne ölçüde etkisi olduğu ve siyasal şiddet olgusu içerisinde kadının yeri ve konumu incelenmiştir.Kadın terörist olgusunun teorik olarak anlaşılabilmesinde, bu zamana değin farklı bilim dallarında, kadın ve suçluluk arasında ilişkiyi belirlemeye yarayan teorik yaklaşımlar rehber niteliği taşımaktadır. Terörizmi tanımlamaya yardımcı yaklaşımlar ile birey ve suç arasındaki ilişkileri ortaya koyan teoriler, konunun temel alt yapısını oluşturmaktadır. Bu maksatla çalışmanın teorik alt yapısı siyasal, sosyal ideolojiler ile kriminolojik ve feminist teoriler ekseninde değerlendirerek, kadın ve suç arasındaki bağ ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Kadını terör örgütlerine yönelten unsurlar arasında, özellikle feodal ve ataerkil sosyal yapının oluşturduğu sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-psikolojik etmenlerin büyük önemi bulunmaktadır. Çalışmada kadın üzerindeki temel sosyal baskı unsurları ele alınarak, bu unsurların kadın üzerinde oluşturduğu olumsuz etki, kadının içinde bulunduğu sosyal yapı içerisindeki konumundan yola çıkılarak incelenmiştir. Kadınların eğitim, ekonomik ve sosyal durumu gibi çok çeşitli parametrelerin bölgesel olarak farklılık göstermesi ile örgütün temel ideolojik yaklaşımının da kadın militana yönelik olarak terör örgütleri arasında katılım, eylem planlamasında ve örgüt içi görev dağılımında farklılıklar yaratmaktadır. Sosyal ve ideolojik yapının yanı sıra, kişisel ve örgütsel motivasyon araçları da kadını örgüte çekmeye yarayan diğer önemli faktörleri oluşturmaktadır.Kadın militanların, erkek militanlara oranla sızma, gizlenme ve bilgi toplama vb. konularda daha fazla avantaja sahip olmaları, terör örgütlerinin kadın militanlara yönelmesinin başlıca stratejik nedenini oluşturmaktadır. Bunun yanında kadın teröristlerin örgüt içindeki konumu, rolleri ve dahil oldukları eylem türleri kadının bulunduğu sosyal yapı ile birlikte değişkenlik göstermektedir. Çalışmada, ulusal ve uluslararası arenada kadın teröristlerin, örgüt içerisindeki eylem yapılanmaları içerisinde ne şekilde bulundukları, bunlara hangi şartlar altında kanalize olduklarına değinilmeye çalışılmıştır. Farklı coğrafyalarda yer alan ve farklı ideolojik temellere haiz terörist yapılanmalar mercek altına alınarak, bu örgütlerin kadın yapılanmaları, örgüt içi konumları ve kullandıkları terör yöntemleri örnek olaylar ve mevcut bilgiler ışığında incelenmiştir.Terör örgütlerinin kadın militan sayısında yapılanmalarında artışa gitmesi, güvenlik birimlerinin, yerel ve uluslararası kurumların, güvenlik ve yönetim açısından yapılanmalarında yeni düzenlemelere gitmelerine sebep olmaktadır. Kadın terörizminin önlenmesine yönelik olarak atılması gereken adımlar belirlenerek, gerek sosyal alanda ve gerekse de güvenlik açısından alınması gereken tedbir ve önleme unsurları ortaya çıkarılmalıdır.
Özet (Çeviri)
New necessities brought by global conditions prompt to review the current configuration of terrorist organizations being active in various fields. By this reason, todays terrorist organizations give more importance to women in their configurations regarding organization need. In the study, the extend of effectiveness of which socio-cultural, socio economic and socio psychological factors impelling women to join in terrorist organizations and the position of women in political violence.Theoretical approaches ensuring to determine the relation between woman and criminality in the different fields of sciences so far are guidelines in understanding of female militans phenomenon in theoretical way. The approaches having supporting role in describing the terrorism and theories manifesting the relations between individual and crime constitute the fundamental infrastructure of the issue. Therefore, the link between woman and crime is attempted to be revealed by assessing theoretical infrastructure of this study in terms of political, social ideologies together with criminological and feminist theories.Socio-cultural, socio economic and socio-psychological factors derived from especially feudal and patriarchal social structure, are some of the factors impelling the woman to terrorist organization. In the study, by taking essential social pressure factors on women into account, the negative affect of these factors on women has been analyzed considering the status of woman within the social structure she takes place. Since educational, economic and social situation of women differ regionally, fundamental ideological approach of the organization regarding female militant is also creates differences in terrorist organizations in terms of participation, action planning and organizational job distribution. In addition to social and ideological structure, individual and organizational motivation means constitute the other important factors impelling the woman to the organization.The fact that female militants are more advantageous in the matters such as penetration, hiding and collecting information, etc., in comparison with male militants, is the essential strategic reason for terrorist organizations to orient to women militants. Moreover, the situation, the roles and the type of actions of the female terrorists within the organization differ associated with their social structure they take place. What is more, in national and international arena, it is attempted to be maintained in what way female terrorists take place in action structuring, under which circumstances they canalize to them. Therefore, by focusing the terrorist configurations located in different geographies with different ideologies, female structuring of these organizations, terrorists methods performed by them and her status in the organization have been analyzed in the light of available information.The fact that terrorist organizations increase the number of women in their configuration, causes security units, local and international institutions, to restructure their configurations on security and govermental issues. Precautions and preventing factors required to be taken in terms of both social area and security, should be revealed by determining the steps required to be taken for the preventing female terrorism.