Suçla mücadelede farkındalığın önemi: Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması
Importance of awareness in fighting against crime: The abuse of debit and credit cards
  1. Tez No: 348787
  2. Yazar: FATİH BOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLGUN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın amacı, banka ve kredi kartı kullanıcılarının farkındalıklarının, kartlı ödeme sistemlerinin kötüye kullanılması suçunun önlenmesindeki önemini göstermek ve aynı zamanda bu suçun Türkiye'deki resmini ortaya koyarak kart kullanıcılarının bu suça ilişkin farkındalıklarını arttırmaktır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu ile mücadele eden on dört uzman ile yarı yapılandırılmış ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bunun yanında ikisi yurt içinden ikisi yurt dışından olmak üzere toplam dört uzmanın da elektronik posta soru-cevap yöntemiyle görüşleri alınmıştır. Yapılan derinlemesine görüşmeler ve elektronik ortamda alınan cevaplar nitel veri analiz yöntemlerinden olan betimleyici analiz yöntemiyle analiz edilmiştir.Uzman görüşlerinin analizi sonucunda, kart kullanıcılarının kartlı ödeme sistemlerinin güvenliğine ilişkin farkındalıklarının arttırılmasının önemli olduğu görülmüştür. Kart kullanıcılarının bu sistemleri bilinçli ve dikkatli kullanmaları ile banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunun tamamen önüne geçilemese bile, en azından mağdurun suça yol açıcı etkisinin azaltılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu araştırma ile kartlı ödeme sistemlerinin kötüye kullanılması suçunun Türkiye'deki durumunun kısmen de olsa aydınlatılabildiğine de inanılmaktadır.Anahtar Kelimeler : Suç Kontrolü, Bilişim Suçları, Banka Kartları,Kredi Kartları, Farkındalık, Banka ve KrediKartlarının Kötüye Kullanılması.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the importance of awareness of the card holders in preventing the crime of abusing payment card systems and to increase the awareness of card holders regarding this crime by revealing it?s picture in Turkey. To reach these aims, semi-structured and in-depth interviews have been conducted with fourteen experts fighting against the abuse of debit and credit cards. Moreover, opinions of four experts, two of whom within the country and two of whom from abroad, have been taken via electronic mail question-answer method. The in-depth interviews and answer taken electronically have been analyzed with descriptive analysis which is one of the qualitative data analysis method. As a result of the analysis of experts? opinions, it has been seen that it is important to increase the awareness of card holders regarding security of payment card systems. Although it is not possible to prevent the abuse of debit and credit cards absolutely by only card holders? use of these systems consciously and carefully, it has been concluded that at least victim?s crime leading factor can be decreased. In addition, it is believed that by this research, the status in Turkey of the crime of abusing debit and credit cards can be lighten partly.Keywords : Crime Control, Computer Crime, Debit Cards,Credit Cards, Awareness, The Abuse of Debitand Credit Cards