Dönüşümcü liderlik ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkinin incelenmesi: Algılanan örgütsel adalet düzeyinin aracılık etkisi
The relationship between transformational leadership and organizational identification: The mediation effect of the organizational justice
- Tez No: 348789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, TSK Güçlendirme Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren kuruluşlarda görevli yöneticilerin dönüşümcü liderlik davranışları ile çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeylerini arasındaki ilişkide örgütsel adalet boyutlarının aracılık etkilerini incelemektir. Araştırma Ankara'da bulunan TSK Güçlendirme Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapmakta olan 317 çalışan üzerinde anket uygulanarak yapılmıştır. Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ile çalışanlar yöneticilerinin liderlik davranışlarını, Örgütsel Özdeşleşme ve Örgütsel Adalet Ölçekleri ile ise kendi algılamalarını değerlendirmişlerdir.Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizleri sonucunda; dönüşümcü liderliğin; örgütsel özdeşleşmeyi, dağıtım, süreç ve etkileşim adaletlerini pozitif yönde ve anlamlı etkilediği görülmüştür. Bunun yanında örgütsel adalet boyutları aynı anda modele girildiğinde, süreç ve etkileşim adaletinin örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkisi olduğu, dağıtım adaletinin ise anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Benzer şekilde süreç ve etkileşim adaletinin, dönüşümcü liderlik ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide aracılık etkisinin olduğu, dağıtım adaletinin ise aracılık etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of transformational leadership on Organizational Justice and Organizational Identification and the mediation effect of Organizational Justice between transformational leadership and Organizational Identification were examined. The research was carried out on 317 attendees working in Turkish Armed Forces Foundations. The employees have evaluated the leadership behaviors of their managers, by filling the Multifactor Leadership Questionnaire (MLQ). Organizational Identification and Organizational Justice were measured by employees? own perceptions.By evaluating the results of the study, it was seen that transformational leadership properties affect the Organizational Identification significantly and positively. Additionally, it was observed that transformational leadership effects distributive, procedural and interactional justice significantly and positively. The strongest interaction between transformational leadership and organizational justice was materialized the interactional, procedural and distributive justice. The regression analysis was carried out to determine the effect of organizational justice dimensions on organizational identification. The results were found as all justice dimensions have significant and positive affect when all the dimensions entered in the model one by one. On the other hand, when three dimensions entered in the model at the same time, the effect of distributive justice weaken and become meaningless. Similar results were observed in the regression analysis that was carried out to determine the mediation role of organizational justice between transformational leadership and organizational identification. When all dimensions entered the model at the same time, mediating effect of distributive justice was weaken while the others kept on their mediating effect.