Kentlerde yaşayan kadınlarda suç mağduru olma korkusu üzerine nitel bir çalışma
Fear of crime among women who live in cities above qualititive study
  1. Tez No: 348798
  2. Yazar: BEGÜM ÇARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Suç mağduriyeti korkusu literatürde kısaca toplumda gerçekleşen suçlardan zarar görme korkusunu ifade etmektedir. Bu kavram 1940'lı yıllardan itibaren gerek akademik alanda gerekse politik alanda dikkatleri çekmeye başlamıştır. İlk dönem çalışmaları sınırlı ve temelde bireylerin geceleri ya da tek başlarına oldukları zaman korku duyup duymadığını anlamaya yönelik olmuştur. Çalışmalarda kadınların, yaşlıların, etnik grupların suç mağduriyeti korkusunu en fazla yaşayan gruplar olduğu ifade edilmektedir. Türkiye'de ise suç mağduriyeti korkusuna ilişkin çalışmalar Avrupa ülkelerine göre oldukça sınırlıdır. Yapılan çalışmalarda genel olarak bir kentlerde veya kırsal kesimde yaşayan bireylerin suç korkuları ölçülmüştür. Bu çalışma ise suç mağduriyeti korkusunu genel olarak literatürle bağlantılı olarak incelemekle birlikte, kentin sosyal, ekonomik ve kültürel bakımdan farklı kesimlerinde yaşayan kadınların suç mağduriyeti korkusunu araştırmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda da kadınlarda korkuların ortaya çıkmasındaki etkenler, korkuyla baş edebilmek için geliştirilen önleme mekanizmaları, medyanın korku üzerindeki etkisi ve korkunun belirli sosyal gruplarda dışlama yaratıp yaratmayacağına ilişkin bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fear of crime means in shortly to fear of damaging from crimes that have been accured in society. Since 1940 the concept of fear of crime has been started to take attentions in the fields of politics and academics. Early stage studies were limited to understand if people fear at nights or being to stay alone. By result of studies the most influenced groups from fear of crime are determined as women, old people and ethnic groups. The studies in Turkey about fear of crime are fairly limited according to the European countries. Studies in Turkey generally people?s fear who live in city or rural area were determined. In this study far of crime were generally determined coordinated with literature and its aim is to research fear of crime among women who live different sections of city like as economic, social and cultural. The subject like how fear of women be formed, what their effects are, their relationship with media about fear of crime, interception methods of fear and if there is an effect of fear for excluding specific groups from society.