Otantik liderlik kavramı ve ardılları üzerine bir araştırma
A research on the concept and the consequences of authentic leadership
- Tez No: 348797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF TABAK, DR. MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, çalışanların otantik liderlik algılarının örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm ile ilişkisini ve çalışanların demografik özelliklerinin otantik liderlik algılarıyla olan ilişkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla üretim sektörü firmalarından Bony Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin çeşitli kademelerindeki 371 çalışandan anket yöntemi ile toplanan verilerle bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada giriş kısmı ve dört ana bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın değişkenleri ile ilgili yapılan alanyazın araştırması ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde yapılan uygulamalı araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgiler, üçüncü bölümde yapılan analizler ve analizler sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, elde edilen bulgular tartışılmış ve sonuçlar çıkarılmıştır. Bulgulara ulaşmak için güvenilirlik, korelasyon, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon analizi ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; çalışanların demografik özelliklerinden cinsiyet ve statünün otantik liderlik algısı üzerinde etkili olduğu, otantik liderlik, örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm değişkenlerinin aralarında anlamlı ilişkilerin olduğu ve otantik liderlik algısının örgütsel güveni olumlu, örgütsel bağlılığı olumlu ve örgütsel sinizmi olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, otantik liderlik davranışlarının, örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizmi yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between employees' authentic leadership perceptions and organizational trust, organizational commitment and organizational cynicism and the relationship between employees' demographic characteristics and their authentic leadership perceptions. For this purpose, a field study was executed with data collected through a survey from 371 employees who work in various positions in Bony Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. The research includes four chapters besides the introduction. In the first chapter, the literature regarding the research variables is discussed in detail. In the second chapter information about the research methodology is given and in the third chapter the analysis and the results of the analysis are presented. Finally in the fourth chapter, the findings and conclusions are discussed. Reliability, correlation, independent samples t test, one-way analysis of variance, regression analysis and confirmatory factor analysis were performed to reach the findings. According to the results of the research, some of the employees' demographic characteristics have significant influence on the research variables. There are significant relationships between authentic leadership, organizational trust, organizational commitment and organizational cynicism. Moreover, authentic leadership has a positive effect on organizational trust, organizational commitment and has a negative effect on organizational cynicism. In addition, it is determined that authentic leadership behaviors predict organizational trust, organizational commitment and organizational cynicism.