Sebeplerinden mücadele yöntemlerine Avrupa'da etnik ayrılıkçı terörizmin analizi; PIRA, ETA, PKK
The analysis of ethnic separatist terrorism in Europe ranging from its causes to measures of fighting with it: The cases of PIRA, ETA, PKK
  1. Tez No: 348805
  2. Yazar: CENKER KORHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Avrupa'da etnik ayrılıkçı terörizmin sebepleri ve etkin mücadele yöntemlerinin neler olduğunu bulmaktır. Bu amaca ulaşmak üzere araştırmanın ilk iki bölümünde etnisite, milliyetçilik ve terörizm konularında literatürde yer alan kuramlar ve tartışmalar bulunmaktadır. Sonrasında, terör örgütlerinin incelendiği bölümlerde, etnik ayrılıkçı terörizmin sebepleri ve mücadele yöntemleri irdelenmiştir. Bu bölümlerde terörizmin sebepleri birey ve grup, örgüt, devlet, uluslararası ortam düzeylerinde incelenmiş ve bu düzeylerde kullanılan terörizmle mücadele araçlarının terör örgütlerine etkisi değerlendirilmiştir.Terör örgütlerinin eylemleri incelendiğinde, eylem yoğunluğu açısından PIRA, eylem şiddeti bakımından ise PKK'nın en yüksek oranlara sahip oldukları görülmüştür. Eylem yöntemleri ve hedefleri açısından PKK eklektik bir görüntü verirken, PIRA ve ETA şehir gerillası özelliği göstermektedirler.Araştırmaya konu olan terör örgütlerinin ortaya çıkışları ve varlıklarını sürdürmelerinin altında yatan sebepler analiz edildiğinde üç terör örgütünün de devletlerin yaşadığı iç huzursuzluk ortamlarında doğduğu, varlıklarını sürdürmelerinin ise daha çok örgüt yapısını devam ettirmeleri ile doğru orantılı olduğu görülmüştür. Bu anlamda terör örgütlerinin etkili olduğu tabanı ellerinde tutmak maksadıyla söylem ve eylemlerinde değişime yöneldikleri, örgüt içinde ise birliği sağlayıcı tedbirlerin alındığı görülmüştür.Terörizmle mücadele anlamında ise, terör örgütlerinin eylemlilik durumlarına göre farklı yöntemlerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak, terör örgütleri eylemlerine devam ederken bastırıcı tedbirler, eylemler azaldığında sosyo-ekonomik ve kültürel tedbirlerin etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanında, devletlerin hukuka uygun usullerle ülke genelinde gösterdiği otorite topluma güven verdiği gibi terör örgütlerini caydırıcı yönde etkide bulunmaktadır. Terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesinde yalnızlaştırılmaları önemli olan diğer bir husustur. Terör örgütlerinin toplumla bağlarının koparılmasında etnik grup içinden çıkan ve terör örgütü ile ilişkisi olmayan siyasî partilerin olumlu rol oynadığı görülürken, belirleyici rolü ise uluslararası ortam oynamakta ve özellikle diğer devletlerle yapılan ikili işbirliği anlaşmaları önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the dissertation is to find out the causes and the efficient measures of fighting with ethnic separatist terrorism in Europe. For this purpose PIRA, ETA, and PKK are analyzed as case studies. The first two chapters of the research are comprised of theories and discussions on essential concepts such as ethnicity, nationalism and terrorism.Afterwards, ethnic separatist terrorist organizations are specifically studied in the following three chapters. Firstly, terrorist organizations are studied in a historical context. Then, the causes of ethnic separatist terrorism are analyzed at four levels such as individual and group, organization, state, international context for each terrorist organization. Besides, the counter measures used by states against ethnic separatist terrorism are examined at these levels.Later, the incidents of terrorist organizations are searched with respect to intensity, violence, tactic, and target type. It is found that PIRA is the highest scores on intensity while PKK in violence. Additionally, it emerged that PIRA and ETA used urban guerilla tactics, but PKK used eclectic ones.Furthermore, some common points are found after the examination of the causes of ethnic separatist terrorism. Firstly, it can be stated that the terrorist organizations emerge in an environment of internal unrest. However, the most important factor in their survival is not unrest, but enduring organizational functions. In order to reach this aim, terrorist organizations change their discourses and actions regarding to expectations of ethnic group and recent changes and developments in international politics. Besides, they try to develop organizational culture for unity.On the account of fighting with ethnic separatist terrorism, it is found that different instruments are effective in compliance with the terrorist organization?s life cycle. The repressive precautions are implemented efficiently in the birth and growth phases while socio-economic and cultural measures in the transformation and neutralization phases by respective countries. Additionally, the struggling with terrorism policy helps to isolate the terrorist organization from internal and international arenas breeding it. For this purpose, states exert their authority on their soil by legal basis, and they assure the support of the political parties which are not connected with terrorist organizations. Moreover, cutting the foreign links of terrorist organizations by bilateral agreements plays a decisive role in the whole process.