Lojistik merkez olarak limanlar: Türkiye'de uygulanan ulaştırma politikaları kapsamında bir analiz
Ports as logistics centers: An analysis in the context of transportation policies applied in Turkey
  1. Tez No: 348816
  2. Yazar: ESAT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Küreselleşmeyle birlikte artan ve işletmeler arasından, zincirler ve ülkeler arasına dönüşen rekabette işletmeler ayakta kalabilmek için ulaştırma ve lojistik problemi üzerinden maliyetleri düşürürken hizmet sunum düzeylerini artırmayı ve farklılaşmayı hedeflemektedirler. Değişen bu şartlar ülkeleri de işletmeleri destekleyici ulaştırma ve lojistik politikaları üretmeye zorlamıştır. Bu politikaların sonucu olarak, dünyada limanlar ve beraberinde liman kentleri lojistik merkezlere dönüşürken ülkemizde bugüne kadar uygulanan ulaştırma politikalarının çağdaş bir lojistik merkez yaratamadığı aşikârdır. Bu noktadan hareketle tezde, ?Hangi politikalar üretilmelidir ki, Türkiye?de çağdaş bir lojistik merkez oluşturulabilsin?? sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Bu sorunun cevabı, Birinci ve İkinci Bölümde, bugüne kadar uygulanan ulaştırma politikalarının tarihsel süreci içerisinde incelenirken, Üçüncü ve Dördüncü Bölümde Gömülü Teori (Grounded Theory) araştırma deseni kullanılarak, mevcut sorun alanları ve bu sorun alanlarının ortadan kaldırılması ve ülkemizde çağdaş bir lojistik merkez yaratılması amacına yönelik uygulanması gereken ulaştırma ve lojistik politikalarının belirlenmesi kapsamında incelenmiştir. Gömülü Teori kapsamında veriler, belge incelemesi, odak grup görüşmeleri, gözlem uygulamaları, derinlemesine görüşmeler ve Delphi uygulaması olmak üzere beş farklı veri toplama tekniği kullanılarak derlenmiştir. Tüm güçlüklerine rağmen, aynı anda beş veri toplama tekniği kullanılarak farklı ülke deneyimlerini de içerecek şekilde derlenen ve analiz edilen veriler ile bugüne kadar teori geliştirmek üzere kullanılan Gömülü Teori deseninin politika oluşturmada kullanılmasının teze farklılık kazandırdığı değerlendirilmektedir. Araştırma sonucunda, çağdaş bir lojistik merkez yaratabilmek için sadece ulaştırma politikalarının yeterli olmayacağı, ulaştırma ile birlikte ticaret politikalarının da uyumlu bir şekilde uygulanması gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, mevzuatın güncel tutularak izleklerin basitleştirilmesi ve uzun dönemli ve geniş kapsamlı planlamaların sadakatle ve eşgüdüm içerisinde uygulanarak istikrar ortamının sağlanması ve sürdürülmesinin altyapı yatırımları ile desteklenmesiyle liman ve liman kentlerinde çağdaş bir lojistik merkez yaratılabileceği sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçların bir bölümü ?daha önce dile getirilen? veya ?bilindik? olarak tanımlanabilir. Ancak, bilimsel anlamda bu politikaların teyit edilmesi de son derece önemli ve anlamlıdır. Bu sayede politika yapıcılarının güvenilir bir kılavuza sahip olabilecekleri ve üretilen politikaların masa başı politikalarının dışına çıkarak sahaya yönelik olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While the managements are decreasing the costs in terms of the transportation and logistic problems in order to survive in the competition between chains and countries. Compatition among the business increases with the globalization. They aim to increase the level of service supply and differentiation. All these changing conditions have caused countries to support transportation and logistic policies. As the result of these policies, while ports and coastal cities are turning into logistic centers in the world, it is obvious that transportation policies that have been applied in Turkey so far couldn't create a contemporary logistic center. As a consequence, the answer of question in the thesis ?Which policies should be created to form a contemporary logistic center in Turkey?? has been searched. While the answer of this question is examined in the historical process of transportation policies that have been applied so far in the first and second section, it has been examined in the third and fourth section as part of determining transportation and logistic policies that needs to be applied intended for existing problem fields,removing these problem fields and creating a contemporary logistic center in our country by using the Grounded Theory research method. Datas as part of Grounded Theory have been compiled by using five different data collection techniques such as document examination, focus group discussion, observation ımplementations, deep ınterviews and Delphi technique. It has been evaluated that using Grounded Theory pattern which has been used so far to develop theory in creating policies brings in difference to the thesis by using five data collection techniques at the same time with the datas that have been compiled and analyzed including different country experiences. As a result of research, transportation policies are not only enough to be able to create a contemporary logistic center and it has been stated that trade policies should be applied compatible with transportation. Moreover; it has been concluded that a contemporary logistic center can be created in port and coastal towns by keeping the regulations up-to-date,simplifying the themes, applying long term and comprehensive plannings faithfully and in coordination,enabling and sustaining stability occasion with the support of infrastructure investments . A part of results that have been obtained can be described as ?mentioned before? or ?known?. However; it is highly important and meaningful that these policies should be confirmed in scientifical content. Thanks to this, it has been thought that policy producers can have a reliable guide and policies that are produced can be aimed at field by digressing armchair policies.