Beyond irony: The cult of sophistication in contemporary American literature
İroniden öte: Çağdaş Amerikan edebiyatında sofistikasyon kültü
- Tez No: 348844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 519
Özet
Bu çalışmanın amacı Nicholson Baker, William T. Vollmann, Jonathan Franzen, ve David Foster Wallace?ın kurmaca dışı ve kurmaca eserlerini son dönem Amerikan edebiyat eleştirisinde öne çıkan eleştiri akımları bağlamında incelemek ve öne sürülen postmodernizm sonrası arayışlar, yeni bir gerçekçilik tanımı, ve yeni gelişmekte olan etik edebiyat eleştirisi tartışmaları açısından değerlendirmektir. Son dönemde öne çıkan bu eleştiri akımları çağdaş edebiyat eleştirisinde yeni ufuklar açmışlardır ve söz konusu yazarların yenilikçi, etik, ve entelektüel girişimleri ile birlikte ele alındığında, yeni bir kuramsal yapı ortaya çıkmaktadır. Yazarların kurmaca dışı ve kurmaca eserleri incelendiğinde, çağdaş edebiyat eleştirisinin ihtiyacı olan yeni tartışmaları sundukları söylenebilir. Yazarların kurmaca dışı eserleri kendi başlarına birer edebiyat eleştirisi olarak okunabilir ve yazarların kurmaca eserlerini de aydınlatan kuramsal öneriler getirdiği öne sürülebilir. Bu dört yazarın eserleri stil açısından büyük farklılıklar gösterse de, hepsinde ortak olan kaygı, edebiyatın insanı ve insan hayatını şekillendiren olayları, duyguları, ahlaki çatışmaları en geniş kapsamlı ve doğru şekilde yansıtmasıdır. Ortak amaçları, bir önceki nesilden devir aldıkları postmodern, ironik edebiyat geleneğindeki eksiklikleri gidermek, edebiyatı yeniden en önemli meşgalesiyle, insan ile, buluşturmak, ve içinde bulunduğumuz tarihi dönemecin gerektirdiği şekilde sorumlu ve yapıcı çözümler önermektir. Bu şekilde bakıldığında, bu yazarlar çağdaş Amerikan edebiyatında yeni bir döneme işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to read creative nonfiction and fiction of Nicholson Baker, William T. Vollmann, Jonathan Franzen, David Foster Wallace within the context of topics surrounding recent literary criticism about new directions after postmodernism and offer a new outlook on contemporary literature. The basic premise of this study is that when considered in light of the newly emerging schools of the so-called ethical turn and the oft-mentioned end of postmodernism and the re-birth of realism, the selected works demonstrate another vista for contemporary literature that tends towards re-establishing literature?s ethical inquiry into the human element before all else. The analysis of the creative nonfiction and fiction of these four contemporary American writers present new theories of reading for contemporary literary scholarship. The selected works are all, in their own particular ways, symptomatic of a recent aspiration for ethical treatment of certain social and cultural issues and a commitment to the human. In charting the manifestations of these symptoms as evidences of a new movement in contemporary literature, this study bears witness to the common anxiety of these writers who move toward the truthful representation of the human, of reality. The selected works of creative nonfiction and fiction account for contemporary American literature?s various conflicts and dilemmas as well as searches for revitalization.