Sosyal sigortalarda yeniden yapılanma ve kurumsal performansa etkisi
Restructuring in social insurance and effect to institutional performance
- Tez No: 348843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Kişilerin başkalarına muhtaç olmadan yaşamlarını teminat altına almayı amaçlayan sosyal güvenlik hakkı, sosyal güvenlik reformu çerçevesinde hayata geçirilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunuyla; bütün vatandaşlara eşit kapsam ve kalitede sosyal güvenlik hizmet verilen bir yapının oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, üç kurumun (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı) birleşmesi ile tek çatı altında toplanan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kurulmasıyla oluşan yeniden yapılanmanın kurumsal performansa etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada, reform sürecinde kurumsal performansın ölçülmesinde kurumsal karne sisteminden yararlanılmış olup, finansal, vatandaş, iç süreçler ve öğrenme-gelişme boyutlarında incelenmiştir. Bu incelemelerle elde edilen bilgiler; reform süreci ile birlikte yapılan faaliyetlerin olumlu olduğunu, Kurumun mevcut eksikliklerini gidermesiyle, kurumsal olarak daha etkili bir duruma gelebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Social Security Rights aim securing the lifes of the people without depending on any others. The Social Insurance and Universal Health Insurance Law numbered 5510 realized within the social security reform aims providing a structure which presents equal scope and quality of social security service other al citizens. The aim of this object is analysing the effects of the reconstruction occured by the Social Security Institution which was gathered under one roof with merger of SSK (Social Insurance Institution), BAĞ-KUR (Insuranced Self-Employed Institution), Emekli Sandığı (Pension Fund Institution) to the institute performance, I benefited from the balanced scorecard, and already examined the institutional performance from the financial, citizen, interior processes and learning-growth point of view. The information obtained within all these analysis and inspection, demonstrates that all the facilities performed within the reform process are positive and also points out that if the institute corrects the deficiences, it will be more effective.