Enerji politikalarının etkinliğinin ekonometrik analizi: Türkiye örneği
Econometric analysis of efficiency of energy policies: The case of Turkey
  1. Tez No: 348856
  2. Yazar: EMRE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. VEDAT PAZARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmişte ve gelecekte, insan ihtiyaçlarını karşılamak için en önemli araçlardan biri olan enerji kaynakları, artan nüfus oranı ve hızlı bir şekilde gelişen teknolojiyle beraber, ülkelerin iç ve dış politikalarında ilk sıraya yerleşmiştir. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının sonlu olması ve hızlı bir şekilde tüketilmesi, ülkelerin enerji politikalarında alternatif çözümler üretmesine neden olmuştur. Bu nedenle kaynağını tamamen doğadan alan yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi de, teknolojinin yardımıyla, enerji ihtiyacı olan ülkelerde hat safhadadır. Çalışmanın amacı, popularitesini doğalgaza bırakan petrolün fiyatındaki esnekliğin doğalgaz, kömür ve elektrik fiyatlarına göre ikamesi araştırılmıştır. Çalışma Türkiye'deki söz konusu enerji kaynakları için araştırılmış olup sanayi sektöründe ana girdilerden biri olan enerjinin farklı kaynaklara göre ikamesi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yararlanılarak tespit edilmiştir. Fiyat esnekliklerinin elde edilebilmesi için translog maliyet fonksiyonu, görünürde ilişkisiz regresyon ile tahmin edilmiştir.Modelden elde edilen katsayılar yardımıyla çapraz Morishima teknik ikame elastikiyetleri de yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past and in the future, energy sources, which are one of the most important tools to meet the needs of human, placed first place in internal and external policies of the countries with the increasing proportion of the population and rapidly developing technology. Since non-renewable energy sources are finite and consumed quickly, countries have to generate alternative solutions to current energy policies. For this reason, with the help of technology, interest in renewable sources of energy is quite on the rise for the energy needed countries. The purpose of the study is to investigate the flexibility in the price of oil whose popularity was left to the natural gas regarding the substitution of natural gas, coal and electricity prices. In this study, by using data from Turkish Statistical Institute and the Ministry of Energy and Natural Resources, energy-one of the main raw materials in the industrial sector of Turkey was identified concerning the substitution of different sources. To obtain price elasticities, the translog cost function was estimated by seemingly unrelated regression. With the help of coefficients achieved from the model coefficients, the cross Morishima elasticities of technical substitution were also interpreted.