Amasya Suluova sulamaları kapsamındaki işletmelerin ekonomik yapısı, girdi kullanım seviyeleri ve bunun verim üzerine etkileri
- Tez No: 34886
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ AMASYA- SULUOVA SULAMALARI KAPSAMINDAKİ İŞLETMELERİN EKONOMİK YAPISI, GİRDİ KULLANIM SEVİYELERİ VE BUNUN VERİM ÜZERİNE ETKİLERİ Özlem ŞENOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL 1994, Sayfa: 230 Jüri : Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Bu araştırma, Suluova ilçesinin DSÎ sulama şebekesi içinde yer alan 28 köyünden, gayeli örnekleme ile belirlenen 14 köyünde yürütülmüştür. Araştırmada önce Suluova ilçesi ve Amasya ilinin genel ekonomik ve tarımsal yapısı incelenmiştir. Araştırma alanında tabakalı örnekleme ile belirlenen 70 tarım işletmesinden anket yoluyla toplanan bilgilere dayalı olarak işletmelerin sosyo-ekonomik yapıları analiz edilmiştir. Bu işletmelerin nüfus, işgücü ve arazi varlıkları araştırılmış, mülkiyet durumu incelenmiştir. Ayrıca işletmelerin arazi ve işletme sermayeleri toplamından meydana gelen aktif sermayeleri ile öz sermaye ve borçlarından oluşan pasif sermayeleri araştırılmıştır. İşletme sonuçlanİİ olarak herbir işletme büyüklük grubu için gayrisaf hasıla, işletme mas rafları, saf hasıla, tarımsal gelir ve rantabilite oranlan bulunmuştur. Araştırmada ayrıca işletmelerin girdi kullanım seviyeleri belirlenmiş, girdi kullanımı ile üretim arasındaki ilişkiler Cobb-Douglas tipi üretim fonksiyonu yardımıyla incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik analiz, aktif sermaye, pasif sermaye, gayrisaf hasıla, işletme masrafları, saf hasıla, tarımsal gelir, rantabilite, girdi kullanım seviyesi, üretim fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT MASTERS THESIS EKONOMIC ANALYSIS AND INPUT UTILIZATION LEVEL AND THEIR EFFECTS ON PRODUCTIVITY ON FARMS LOCATED ON SULUOVA IRRIGATION Özlem ŞENOL Ankara University Graduate School of Natural And Appled Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Year, 1994, Pageı 230 Jury : Prof. Dr Mehmet BÜLBÜL Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Assoc. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN This research was carried out on 14 villages which is determined by sampling method form 28 villages at State Water Organization (DSÎ) irrigation scheme. First, general economic and agricultral structure of Suluova District and Amasya province were searched. In the research area, the socio-economic structure of 70 farms which were determined by random sampling method were investigated by survey. These farms were searched by demography, labour, land size and ownership. Net worth which is the sum of land and operating capital, liabilities and ow ners capital were also determined. Gross product value, operating costs, net return, farm income and profitability ratios were determined for each size groups.iv In this research, input utilization level were also determined, the relationships between input utilization and production were searched by Cobb-Douglas production function. KEY WORDS: Economical analysis, net worth, liabilities and owners capi tal, gross product value, operating costs, net return, farm in come, profitabity, input utilization level, production function.