Beyaz peynir yapımında tavuk pepsininin kullanılması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 34885
  2. Yazar: BİLAL DOSTİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDİ KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYAZ PEYNİR YAPIMINDA TAVUK PEPSİNİNİN KULLANILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Bilal DOST! ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SÜT TEKNOLOJİSİ ANABILIM DALI Danışman Yrd. Doc Dr. Abdi KARACABEY 1994. sayfa: 62 Jüri: Yrd. Doç. Dr. AMİ KARACABEY Doç. Dr. Atilla YETİŞMEYEN Doç. Dr. Levent BAYINDIRLI Bu araştırmada, beyaz peynir yapımında rennin yerine tavuk pepsininin kullanılabilirliği incelenmiştir. Peynire islenecek süt üç eşit kısma bölünüp, ilk kısım kontrol olarak ayrılmış, ikinci kışıma tavuk pepsini ve üçüncü kışıma da 50:50 oranında tavuk pepsini/rennet karışımı ilave edilerek üretim gerçekleştirilmiştir. Peynirlerde 0., 15., 30., 60. ve 90. günlerde toplam azot, suda çözünen azot, protein olmayan azot ve fosfotungistik asitte çözünen azot oranları saptanmıştır. Ayrıca peynirler, olgunlaşmanın 15. gününden itibaren duyusal değerlendirmeye de tabii tutulmuştur. Tavuk pepsini kullanımının, peynirlerin kuru maddesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master thesis STUDIES ON THE USE OF CHICKEN PEPSIN IN THE PRODUCTION OF“WHITE CHEESE”Bilal DOSTI Ankara University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department Of Milk Technology- Supervisor: Asst. Prof.Dr. Abdi KARACABEY 1994, Page: 62 Jury: Asst. Prof. Dr. Abdi KARACABEY Assoc. Prof. Dr. Atilla YETİŞMEYEN Assoc. Prof. Dr. Levent BAYINDIRLI In this research, the possibility of pepsin as a rennet substitute was investigated. Cheese-making was realized by dividing raw milk in to three equal portions. The first portion was used as a control, to the second portion chicken pepsin was added and the mixture of chicken pepsin and rennet at a rate of 50:50 was added to the remaining part. Total nitrogen, soluble nitrogen, non-protein nitrogen and nitrogen soluble in phosphotunqstic acid were determined in cheese samples during the 0, 15, 30, 60 and 90 days of ripening. Sensory poroperties of the samples were also evaluated by the 15 days of ripening.