Bazı tohum baharatların ( umbelliferae ) yağ asidi kompozisyonu ve özellikle petroselinik asit miktarları üzerinde araştırma
- Tez No: 34887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ü ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI TOHUM BAHARATLARIN (Umbel 1 i ferae) YAQ ASÎDÎ KOMPOZİSYONU VE ÖZELLİKLE PETROSELÎNÎK ASİT MİKTARLARI ÖZERİNDE ARAŞTIRMA Mehmet Halis KORKUT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilin) Dalı Danışman: Doç. Dr. Al i BAYRAK 1994, Sayfa: 62 Jüri! Doc.Dr.Ali BAYRAK Prof.Dr. Haz im ÖZKAYA Prof »Dr. Adem ELBON Bu. araştırma; Umbel liferae -Familyasından bası tohum baharatların (Anason, Rezene,Kisnis, Kimyon) yag asitleri kompozisyonu ve özellikle petroselinik asit seviyelerinin belirlenmesi üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma üç aşamada tamamlanmıştır, ilk önce ham materyalin özellikleri araştırılmış daha sonra bunlardan elde edilen yağların -Fiziksel ve kimyasal bazı özellikleri belirlenmiş, son safhada yağların yag asidi kompozisyonları araştırılmıştır. Materyal; Baziantep, Burdur (anason, rezene» kisnis» kimyon), Denizli (rezene, kisnis» anason) ve Polatlı'dan (kimyon) alınmıştır. Yapılan çalışmaya göre; tohumlarda en az ve en çok olmak üzere rutubet miktarı; anasonda 7. 8,17-8,50, rezenede 7. 7,27-8,60, kisnisde 7.6,52-7, 90, kimyonda %6,90-7, 50 dir. Kurumaddede ham selüloz miktarı anasonda 7. 13,20-16,00» rezenede 7. 18,10-19,44, kisnisde 7. 17,23-20,11, kimyonda 7. 12,84-15,33 dir. Protein miktarı, anasonda 7. 18,10-19,20, rezenede 7.13,61-16,32, kisnisde 7. 19,55-21,30» kimyonda 7.16,90-iii 18,10 dur. Toplam kül miktarı kurumadde de anason 7,6,90-7,77, rezenede 7.8>05-8,54, kisnisde 7.6,82-7,60, kimyonda 7.6,78-7 »54 dur. Tohumlardaki sabit yag miktarı anasonda 7. 12,10-14,20, rezenede "49,50-11,20, kisnisde 7.15,10-19*50, kimyonda 7.16,90-18,20 dir. Bu çalışmada materyalin bazı özellikleri t -fiziksel, kimyasal) belirlendikten sonra bu materyallerden soğuk ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen sabit yağların fiziksel ve kimyasal özellikleri de araştırılmıştır. Bulunan değerler en az ve en çok olmak üzere; özgül ağırlık (20°C)'de anasonda 0,9173- 0,9260, rezenede 0,9169-0,9215, kisnisde 0,9181-0,9230, kimyonda 0,9105-0,9150 dir. Kırılma indisi ; anasonda 1,4705-1,4810, rezenede 1,4720-1,4770, kisnisde 1,4710-1,4780, kimyonda 1,4686-1,4700 dir. Sabunlaşma sayısı; anasonda 181-184, rezenede 181-183, kisnisde 183-186, kimyonda 189-1 VI dir. iyot sayısı; anasonda 104,2-122,3, rezenede 103,2-112,6, kisnisde 104,7-118,6, kimyonda 98,7-102.4 olarak bulunmuştur. Elde edilen yağların yag asidi metil esterleri hazırlanarak gaz kromotogra-f isi ile yag asitleri kompozisyonları belirlenmiştir. Umbelliferae familyasına özgü bir yag asidi olan ve diğer bitki yağlarında bulunmayan petrosal inik asi d, bu. çalışmada en az ve en çok olmak üzere; anasonda %48 00-71 93, rezenede 7.63,55-83,50, kisnisde 7.60,49-78,90, kimyonda 7.64,00-66,78 olarak bulunmuştur. Anason, rezene, kişniş, kimyon üretimi yapan diğer ülkelere kıyasla, ülkemizde yetiştirilen bu baharat tohumlarında petroselinik asitin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Anason, rezene, kişniş, kimyon, sabit yağ, petroselinik asit.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACTS Masters I nesi s A STUDY UN THE FATTY ACIDS COMPOSITION AND ESPECIALLY PETROSELINIC ACID CONTENT OF SOME SEED SPICES (UMBELLIFERAE) Mehmet Halis KORKUT Ankara University Braduate School o-F Natural and Applied Sciences Department o-F Food Science and Technology Supervisor: Assoc. Prof, Dr. Al i BAYRAK. 1994, Page: 62 Jury: Assoc. Prof, Dr, Al i BAYRAK Pro-F. Dr. Haz im ÖZKAYA Pro-F, Ur. Adem ELGÜN This research was carried out for the determination o-F -fatty-acid compositions and particularly -For the determination of the Petrocelinic acid levels of the seeds of the some spices (anise, fennel, coriander, cumin) belonging to the family Umbel 1 iferae. This study was completed in 3 stages. At first, properties of raw material were researched, then some physical ad chemical properties of oils which were obtained from raw materials were determined. At last, compositions of fatty acid of oils were researched. The seeds of anise, fennel, coriander and cumin were obtained from Gaziantep and Burdur; anise, fennel and coriander from Denizli cumin and from Polatlı formed the material of this research* The water content were found 8,17-8,507. in anise seeds, 7 »27-8,607. in fennel seeds, 6,52-7,907. in coriander seeds and 6,90-7,507. in cumin seeds. 1 he amount of crude cellulose was determined to be 12,84- 15,33% in non-fat dry matter, 18,10-19,447. in fennel, 17,23-20,117, in coriander and 12 »84-15» 337. in cumin. The amount of protein were 16,10-19,207. in anise, 13,61-16,32% in fennel, 19,55-21^30% in coriander and 16,90-18,107. in cumin. The amounts of total ash in dry matter were 6,90-7,777. in anise, 8,05-8,54% in fennel, 6,B2-7,607.in coriander and 6/8-7,547. in cumin. The amounts of fatty oil in the seeds were determined to be 12,10-14,207. in anise, 9,50-llf207. in fennel, 15, lO- 19,507. in coriander and 16,90-18,207. in cumin.The phyicai and chemical properties of the ?fatty-oil which were obtained -From the seeds by cool extraction were researched, Spesi -Fi c density (20 flC) was found 0,9173-0,9260 for anise fatty-oil, 0,9169-0,9215 for fennel, 0,9181-0,9230 for coriander, 0,9105-0,9150 for cumin. The refraction index (n 20 °C) of fatty-oils were 1,4705-1,4810 in anise, 1,4720-1,4770 in fennel, 1,4710-1,4780 in coriander and 1,4686-1,4700 in cumin. The saponification constant was found 181-184 for anise, 181-183 for fennel, 183-186 for coriander and 189-191 for cumin oil. The Iodine numbers were 104,2- 122,3 in anise fatty-oil, 103,2-112,6 in fennel, 104,7- 11B,6 in coriander and 98,7-102,4 in cumin fatty-oil. The fatty-acid compositions of the samples were determined by the application of gas chromotography fallowing the preparation of the methlyl-esthers of them. The petroselinic acid which is a specific fatty- acid of the family Umbel liferae and which is a specific fatty-acid of the family Umbel liferae and which is not present in the other plant oil was researched. The amount of petroselinic acid was determined 48,0-71,93% in anise, 63,55-83,57. in fennel, 60,49-78,90V. in coriander and 64,0-66,78V. in cumin. As a results of this research, it was determined that the petroselinic acid is more in the spice seeds belonging to the family Umbel liferae produced in our country than the other countries which produce anise, Fennel, coriander and Cumin. KEY WORDS! Anise. fennel, coriander, cumin, fatty-oil, petroselinic acid.