Veiling fashion, consumption culture and identity: A qualitative analysis for interpreting the veiled Turkish women's changing clothing practices
Tesettür modası, tüketim kültürü ve kimlik: Tesettürlü Türk kadınlarının değişen giyim pratiklerini yorumlamaya yönelik kalitatif bir araştırma
  1. Tez No: 348862
  2. Yazar: ELİF DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Vücudu giysilerle örtmek insanlar için tarih boyunca öncelikli bir yaşamsal ihtiyaç olagelmiştir. Ancak bu fiil İslam'da Müslüman erkek ve kadınlar için İslami hükümlere dayanarak dini bir emre dönüşmektedir. Giyimin kuralları Müslüman kadınlar için onları hemcinslerinden farklılaştıran, sembolik, sosyal ve dini anlamlarla yüklü 'tesettür' olarak tanımlanmıştır. Bugün bu bedensel eylem eğer tesettürlü kadınlar tüketici olarak ele alınacaksa modern hayatın yükselen baskıları ve değişen koşulları analiz edilmeden yorumlanamaz. Müslümanların artan satın alma gücü ve talep sahibi olarak görünürlükleri, ayrıca modern fakat dindar kimlikleri, değişen ihtiyaçların derinlemesine incelenmesi ihtiyacına götüren, Müslümanların incelenmemiş ve filizlenebilir bir pazar bölümü olarak tanımlanmasıyla sonuçlanmıştır.Bu araştırma, Türkiye'de 1980 sonrası dönemde tesettürlü Türk kadınlarının değişen giyim pratiklerini tesettür modası ışığında incelemiştir. Tesettür pratiğiyle ilgili dini yorumlamalar ve düzenlemeler, İslam ve tüketim arasındaki ilişki, İslami tüketim alanının ve bir fenomen olarak tesettür modasının yükselişi, Müslüman tüketicilerin çağdaş kimliklerini inşa ederken modern yaşam tarzları ışığında tecrübe edip uzlaştıkları dini, politik, ekonomik ve sosyo-kültürel gerilimler Hans-George Gadamer'in felsefi hermönetiğine dayanan kalitatif bir araştırmayla derinlemesine sorgulanmış ve incelenmiştir. Sonuçlara göre, tesettürlü kadınların giyim pratikleri tesettürün dini anlam ve amaçlarının çözülmesiyle tüketim ve modanın metasına dönüşmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Covering the body with clothes happens to be one of the primary vital needs for humans throughout the history. However, in Islam, it turns into a religious order for Muslim men and women based on Islamic decretals. The rules of clothing for Muslim women are defined as 'veiling' that differentiates them from their counterparts as being encumbered with symbolical, social and religious meanings. Today, this bodily practice can not be interpreted without analyzing the rising pressures and changing circumstances of modern life if the veiled women are examined as consumers. The increasing purchasing power of Muslims and their rising visibility as demandants, also modern but religious identities, resulted as the identification of Muslims as an untapped and viable market segment which leads to the necessity to investigate their changing needs deeply. This research analyzed the veiled Turkish women's changing clothing practices in the light of veiling fashion for the post 1980-period, in Turkey. The religious interpretations and regulations about veiling practice, the relationship between Islam and consumption, the rise of Islamic consumptionspace and veiling fashion as a phenomenon, the religious, political, economical and socio-cultural tensions that Muslim consumers experience and negotiate in consideration of modern lifestyles while constructing their contemporary identities were questioned and examined deeply with the help of a qualitative analysis based on Hans-George Gadamer's philosophical hermeneutics The results reveal that the veiled women's clothing practices changes due to the fact that veiling turns into a commodity of consumption and fashion by loosing its religious meanings and aims.