Öğretmenlerin sosyal bilgiler dersinde drama yöntemini uygulama ve drama tekniklerine ilişkin yeterliliklerinin belirlenmesi
In this study, it has been intended to determine teachers' qualifications in drama techniques and applications of drama method in social studies lessons
  1. Tez No: 348890
  2. Yazar: İHSAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada; öğretmenlerin, Sosyal Bilgiler dersinde drama yöntemini uygulama düzeyleri ve drama tekniklerine ilişkin yeterliliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Kırşehir ilinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılında görev yapan 155 Sınıf(4.sınıf) ve 106 Sosyal Bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Sosyal Bilgiler ve Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan 219 öğretmen oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerden 84'ü Sosyal Bilgiler, 135'i ise tanesi Sınıf öğretmenidir. Örneklem grubu random yoluyla seçilmiştir. Veri toplamak amacıyla kullanılan ölçek iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Karadağ, Çalışkan, Korkmaz ve Yüksel(2008) tarafından geliştirilen
Özet (Çeviri)
In this study, it has been intended to determine teachers' qualifications in drama techniques and applications of drama method in social studies lessons. In the research field of study, classroom teachers and social studies teachers working during 2011-2012 academic year in Kırşehir are included In the study, 219 teachers in Kırşehir Directorate of National Education compose the sample research group Of these teachers, 84 social studies teachers and 135 classroom teachers. The scale used to collect data consists of two parts: The first part is