Asimetrik tehdit ve savunma sanayisine etkileri
Asymmetric threat and effects on defense industry
  1. Tez No: 348931
  2. Yazar: MUZAFFER ÜNSALDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küreselleşme sonrası stratejik güvenlikte meydana gelen değişimler günümüzde pek çok ortamda bahsedilen fakat yüzeysel bir yaklaşımdan ileri gidemeyen asimetrik tehdit kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Temelinden sonuçlarına kadar derinlemesine araştırılması gereken bir fenomen olan asimetrik harp, özellikle ABD?deki 11 Eylül sonrası dünyada daha çok irdelenmeye başlanmıştır. Araştırmaların özünde tehditin nasıl önleneceği, tehdit önlemenin ve güvenliğin en önemli unsuru olarak kullanılan savunma kaynaklarının bu asimetrik koşullar altında nasıl daha etkin bir şekilde planlanması gerektiği tartışılmıştır. Savunma kaynaklarının, asimetrik tehditlere karşı önlemlerdeki anahtar rolü günümüzde daha da artmıştır. Fakat bu süreçte etkinliğin arttırılabilmesi için savunmada bir reformun gerçekleştirilmesi düşünülmüştür. Birçok devletin yaptığı araştırmalar doğrultusunda savunma reformunun net bir tanımından çok, zamana yayılmış ve tehdit oluşmadan önleyen bir yapı olması kararlaştırılmıştır. Reformun temelinde halen kuramsal olarak kalması da, sürecin bir sonunun olmaması ve sürekli kendini geliştirmesinden kaynaklanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak asimetrik tehididin tanımı, tehdit tiplerinin belirlenmesi, tehdide karşı devletlerin zayıflıkları ve alınabilecek önlemler anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, savunma reformu kuramı temellendirilerek, reformu etkileyen unsurlar ve stratejiler belirlenmiştir. Bölümün sonunda ise reformun potansiyel çıktıları ortaya konmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, çalışmanın bilimsel altyapısına yönelik bir analiz yapılarak anlamlı sonuçlar bulunmaya çalışılmıştır. Araştırmada tehdit önlemenin ve güvenliğin en önemli unsuru olarak bilinen asimetrik koşullara göre etkin bir şekilde stratejilerin planlanması ve savunma sanayisinin de buna göre şekillendirilmesinin önemli olduğu öngörülmüştür. Çalışma, nitel araştırma yöntemi olan İçerik Analizi tekniğiyle yapılmıştır. Analizde sırasıyla; veriler kodlanarak temalar oluşturulmuş, kodların ve temaların düzenlenmesi ile bulguların tanımlanarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre, savunma reformunu benimseyecek savunma sanayisi için ortaya konan üç ana başlık ancak eşgüdüm halinde yürütüldüğünde başarılı sonuç vereceği öngörülmektedir. Sürecin müdahilleri olan savunma sanayisi çalışanlarının yanında, devlet kurumlarından özellikle Savunma Bakanlığının ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının kontrolünde, teknolojik altyapı için ise üniversite ve tekno parklarla yapılacak işbirliği ile önerilen vizyon doğrultusunda savunma reformunun değerlendirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
After the global era, changes in the strategic security create asymmetric threat phenomenon. But this concept can not exceed its borders with superficial perspectives. Especially after 9/11 attacks in America, this phenomenon analyzed more than ever. researchs are mostly about how to prevent core of threat and how defense resources should be planned more effectively which is used to be the most important aspect of preventing security threats and the asymmetric in a way under the conditions discussed. The key role of Defence sources has increased in asymmetric threats nowadays. However, the realization of the process of reform in the defense intended to increase efficiency. Many of the state according to his research, a clear definition of the defense reform, rather than spread over time and decided to have a structure that prevents the threat occurs. On the basis of the reform still remain theoretical, not the end of the process, and due to the continuous development of a self. In the first part, definition of asymmetric threat in general, the types of threats, vulnerabilities and countermeasures against the threat of states are explained. In the second part, theory of defense reform, the reform of the factors that influence and strategies are identified. At the end of the study, potential outcomes of the reform have been explained. In the last part of the study, an analysis made in the infrastructure of scientific attempts to find meaningful results. In research, the most important element of threat, prevention and security, according to the conditions known as asymmetric strategies to effectively plan and defense industry is assumed to be important in shaping accordingly. The study is a qualitative research method with content analysis technique. Analysis, respectively, the data coded and themes created by defining codes and themes interpreted the findings to the organization. According to the results, for the defense industry to adopt the reform of the defense put forward three main headings, but will result in co-ordination envisaged executed successfully. Defense industry employees involved in the process as well as the control of state institutions, especially the Ministry of Defense and the Defense Industry Undersecretariat, technological infrastructure and technology parks for the cooperation with the university of defense reform should be evaluated in accordance with the proposed vision evaluated.