Türkiye'nin savunma kaynaklarının planlanmasında ve yönetiminde kullanılan tedarik sürecinin analizi
Analysis of acquisition process used for planning and management of Turkey defence resources
  1. Tez No: 348930
  2. Yazar: HALİL ÖZÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dinsel, ekonomik, etnik ve politik anlaşmazlıklar ve çıkar çatışmaları nedeniyle oluşan güvensizlik ortamında devletler için vazgeçilmez olan milli güvenlik unsuru, gelişmiş ve etkin savunma sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçların tam olarak ifade edilip tanımlanması ve eldeki kaynaklar ölçüsünde en üst düzeyde karşılanması maksadıyla ülkelerin savunma faaliyetlerini teknolojinin gelişmesi paralelinde hız kesmeden sürdürecekleri değerlendirilmektedir. Kıt ve sınırlı olan savunma kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak sadece Türkiye?nin değil tüm dünya ülkelerinin en başta gelen ve en önemli sorunlarından biridir. Bu nedenden dolayı ülkeler değişen tehditlerle başa çıkmak için son teknolojiyi hareket alanına getirecek öncelikli tedarik stratejileri üzerine yoğunlaşmışlardır. Türkiye de savunma faaliyetlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri?nin ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalara başlamıştır. Türkiye?nin savunma kaynaklarının planlanmasında ve yönetiminde kullanılan tedarik sürecini analiz ederek karşılaşılan problemleri ve arkasındaki nedensellikleri ortaya çıkarmak, bunları sınıflandırmak ve çözüme yönelik önerilerek sunmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu nedenle süreçte görev alan kişilerin konuya ilişkin görüş ve tespitlerini belirlemek amacıyla derinlemesine görüşme süreci planlanmıştır. Yapılandırılmış olarak hazırlanan görüşme formundan yararlanarak savunma sanayii alanında hem kamu hem de özel sektörde faaliyet gösteren büyük kurum ve kuruluşlardaki ve bu alanda eğitim veren kurumlardaki uzman kişilerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Seçilen dünya ülkeleri uygulamalarındaki örneklerden faydalanılarak, başlatılan ve yürütülen çalışmalara katkı sunmak için, Türkiye?de savunma tedarik yönetim kavramının yeniden ele alınarak kavram, strateji, organizasyon vb. alanlarda düzenleme yapılması gerekliliği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
National security factor that is indispensable for states requires for advanced and effective defense systems in an insecure environment arising from religious, economic, ethnical, and political disputes and conflicts of interest. It is assumed that the states shall ceaselessly preserve the defense activities in parallel with the developments in technology with the intent of identifying these requirements accurately and fulfillment of these requirements to the highest degree with available resources. Productive use of limited and scarce defense resources is one of the most important and foremost problems of Turkey as well as other world countries. Therefore, the states concentrate upon the indispensable acquisition strategies that shall provide the cutting-edge technology in movement area in order to manage the variable threats. Turkey has commenced efforts in order to serve the needs of Turkish Armed Forces in defense actions as well. The purpose of this study is to reveal and to classify the problems and the main reasons behind them, and to make solution oriented proposals by analyzing the procurement process exerted in planning and management of defense resources of Turkey. Consequently, an elaborative interview schedule has been planned in order for detection of opinion and determination of persons participated in the process. Interviews has been concluded with the experts in large institutions and organizations that are active in the public and private sector in the field of defense industry and institutions providing training in this field by using structured interview form. Obtained information has been processed through descriptive analysis method. It is proposed that some arrangements are required to be made in the fields of concept, strategy, organization etc. by reconsidering the concept of defense procurement management in Turkey in order for contribution to operations that are initiated and being conducted thereby making use of model practices in selected countries of the world.